Skocz do zawartości

Strefa Militarna 2015- Podrzecze


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

http://gaso-gostyn.pl/aktualnosci/niebo-jest-niebieskie-kij-ma-dwa-konce-zapraszamy-do-kina-slonce.html

http://gaso-gostyn.pl/aktualnosci/zdjecia-z-kina.html

http://gaso-gostyn.pl/aktualnosci/kino-slonce-w-budowie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała Wybiórcza. O czym jest ten artykuł? Że zadzwonil do nich facet, ktorego nazwisko ze zrozumiałych względów musi pozostać tajemnicą, i wskazał linki do stron, z których można wyczytać fascynację WH, poparcie dla legalnie działającej Pegidy i, aj waj giewałt, wpisy pogardliwe wobec urzędującego prezydenta.
A także o tym, że pewni ludzie są be i nie należy ich wpuszczać, choćby nie robili nic złego, bo coś tam sobie prywatnie myślą. Myślozbrodniarze, jednym słowem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Gostyn24.pl
Z niszowego zlotu w mega wydarzenie

Strefa Militarna 2015 przeszła już do historii, jednak przez długi czas pozostanie w pamięci tych, którzy odwiedzili Podrzecze w miniony weekend. Dane na temat imprezy robią wrażenie i jednoznacznie dowodzą, że na przestrzeni kilku lat przekształciła się ona z niszowego zlotu w wydarzenie o zasięgu międzynarodowym.

Ponad 80 grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających różne okresy, niemal 900 rekonstruktorów, około 100 pojazdów silnikowych, w tym kilkadziesiąt ciężkich, 70 dioram – tak w skrócie przedstawia się bilans tegorocznej Strefy Militarnej. W wydarzeniu wzięło udział w sumie kilkadziesiąt tysięcy widzów, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. To, co działo się w Podrzeczu, relacjonowało łącznie 63 dziennikarzy z 42 redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych – w tym Gostyn24. - Można zauważyć, że dzięki Państwa zaangażowaniu i rzetelnym informowaniu o Strefie Militarnej z roku na rok możemy cieszyć się coraz to większą liczbą fanów. Za to zaangażowanie i za całokształt pomocy dziękujemy bardzo raz jeszcze – pisze Krzysztof Marzec ze Stowarzyszenia „Historia Militaris”.

Podczas VIII Zlotu Strefa Militarna przyznano wyróżnienia w sześciu kategoriach. Najbardziej prestiżowe z nich, czyli „Ortodoks Zlotu”, przypadło w tym roku Grupie Rekonstrukcji Historycznej „549 VGD”, która od lat trzyma poziom, dbając o najdrobniejsze detale z niezwykłą pieczołowitością. Wyróżnienie w kategorii „Najciekawsza Ekspozycja” w roku 2015 otrzymała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „V for Victory” za przygotowanie naturalnej wielkości makiety filipińskiej wioski z lat 1941/1942. Laur w kategorii „Motocykle i Pojazdy Lekkie” otrzymał motocykl BSA M20 należący do członka Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Poczta Polowa 44/100” - doceniono fakt, że żmudny proces rekonstrukcji jednośladu zakończył się przywróceniem go do stanu fabrycznego. Najlepszym „Pojazdem ciężkim” okazało się działo pancerne Jagdpanzer 38(t) Hetzer z kolekcji Ireneusza Hryniaka. Pojazd jest utrzymywany w doskonałym stanie technicznym, a został odrestaurowany z niezwykłą dbałością o zachowanie lub pełne odtworzenie detali wyposażenia wewnętrznego i wyglądu zewnętrznego. Wyróżnienie w kategorii „Moda kobieca” otrzymała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” - za prezentację bogatej kolekcji ubiorów z lat 30 i 40 XX wieku. Specjalnym wyróżnieniem uhonorowano natomiast Towarzystwo b. Żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich - za wkład w organizację ośmiu edycji Strefy Militarnej, przygotowanie licznych pokazów i inscenizacji upamiętniających dzieje polskiej kawalerii okresu międzywojennego oraz walk Ułanów Poznańskich na froncie włoskim, a także - wspólne z 15. Batalionem Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa - prezentowanie ciągłości ułańskich tradycji.

Stowarzyszenie Historia Militaris" dziękuje wszystkim uczestnikom Zlotu, miłośnikom historii wojskowości, muzealnikom i kolekcjonerom za wkład w przygotowanie Strefy i zaprezentowanie publiczności unikatowych zbiorów. - Nie jesteśmy w stanie wymienić i należycie uhonorować każdego, kto przyczynił się do tego, że Strefa była jedną z najciekawszych imprez prezentujących historię wojskowości oraz barwy i tradycje Wojska Polskiego. Każdy z uczestników ma swój wkład w osiągnięty efekt końcowy. Tylko wspólnymi siłami mogliśmy zbudować w Podrzeczu to niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju żywe muzeum pod gołym niebem… - podkreśla Krzysztof Marzec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gostyn24
Emocje sięgały zenitu - zdjęcia

Drugi dzień Strefy Militarnej w Podrzeczu upłynął pod znakiem bitew, które tradycyjnie zaprezentowano na Małej i Dużej Arenie. W batalistycznych scenach, z wielką dynamiką, przy huku wystrzałów z armat i serii broni maszynowej uczestniczyły setki żołnierzy czołgi i pojazdy opancerzone. Można było zobaczyć wydarzenia z czasów m.in. II wojny światowej czy wojny w Wietnamie.

Niemal co godzinę odbywały się kolejne inscenizacje - Wojna kontynuacyjna", Wojna w Wietnamie", Czechosłowacja 1945", Budziszyn 1945" z udziałem czołgów. Ogromny dynamizm tych działań i niezwykle szczegółowo opracowana scenografia sprawiły, że zebrani widzowie mogli poczuć się jak na prawdziwym froncie.

Na terenie folwarku rozstawiły się dioramy, wykonane na tę okoliczność przez samych rekonstruktorów – były makiety budynków, miast czy gniazd oporu. Można było zobaczyć stanowiska niemieckich karabinów maszynowych, punkt radiowy Bastionu Grolman z Poznania ze sprawnymi oryginalnymi niemieckimi radiostacjami, moździerze i czołgi LWP i Armii Czerwonej, armaty i samobieżną haubicę Goździk. Ogromne wrażenie wśród zwiedzających zrobiły czołgi z czasów II wojny światowej z ciężkim IS-2 i legendarnym polskim przedwojennym 7TP na czele, samochody, transportery, armaty, motocykle i rowery. Zachwycało duże stanowisko poświęcone Wrześniowi 1939 roku.

- Dla nas wszystkich, rekonstruktorów, Strefa Militarna to sztandarowa impreza, największa w Polsce, o bardzo wysokim poziomie technicznym, pirotechnicznym i organizacyjnym. Dla nas to zaszczyt, że możemy tutaj być - chwalą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa. - Tutaj spełniają się główne założenia tego rodzaju zlotów, czyli integracja środowisk zainteresowanych historią wojskowości, zainteresowanie historią mieszkańców regionu. Ta historia, którą mogli doświadczać widzowie, to żywa lekcja historii - podkreślają członkowie Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Warta".

A co najbardziej fascynuje widzów, których prawdziwe tłumy przybyły na Strefę Militarną 2015? - Mundury, broń i te pojazdy – niesamowicie jest oglądać to wszystko z tak bliska - twierdzi mieszkanka Poznania. - Wszyscy ci rekonstruktorzy ubrani w oryginalne mundury, w wyposażenie i uzbrojenie, ubrudzeni od prochu, pyłu oraz kurzu, sprawiają niesamowicie realistyczne wrażenia... U nas emocje sięgają zenitu - chwali widowisko stojący obok mężczyzna. - Za rok tu wrócimy. Długo będziemy pamiętać realizm takich bitew - dodaje.

Zainteresowaniem cieszyły się także prezentacje pojazdów pancernych, motocykli uczestniczących w zlocie, pokaz współczesnego Wojska Polskiego, pokaz zwalczania czołgów czy kobiecej mody. Furorę zrobiło Kino Słońce" uruchomione specjalnie na czas trwania Strefy Militarnej przez GOK Hutnik. Zarówno sprzęt, jak i stroje obsługi nawiązywały do lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wtedy właśnie w Gostyniu powstało kino. Ponadto dla miłośników militariów został przygotowany bazar, na którym można było kupić pamiątki, zabawki oraz elementy wojskowego umundurowania czy wyposażenia.

i fotki:
http://www.gostyn24.pl/Emocje_siegaly_zenitu_-_zdjecia,31399.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie