Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Juliano84

Skarb sprzed 1000 lat odkryty na Kujawach. Archeolodzy wydobyli 250 srebrnych monet

Recommended Posts

Archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryli skarb pochodzący z ostatnich lat panowania Mieszka I lub początku rządów Bolesława Chrobrego. W Gąskach w woj. kujawsko-pomorskim wydobyto 250 srebrnych monet. - Z całą pewnością był to majątek księcia, albo osoby z elity władzy - wyjaśnia dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prahistorii UAM.
Skarb składa się głównie z dirhemów - monet arabskich, sprowadzanych nad Bałtyk przez wikingów, a także z monet pochodzących z terenu obecnych Niemiec, Włoch i Anglii. W Gąskach znaleziono również srebrne ozdoby, które także były wykorzystywane jako środek płatniczy.

Badania w Gąskach były prowadzone przez Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Fundację Cuiavia w Inowrocławiu.

http://historia.wp.pl/title,Skarb-sprzed-1000-lat-odkryty-na-Kujawach-Archeolodzy-wydobyli-250-srebrnych-monet,wid,17635795,wiadomosc.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Takie znalezisko jest skarbem ( a nie te pierdółki w poprzednich watkach).
I takie znaleziska powinno sie nagłaśniać i pisac o nich.
Jednostka akademicka bez pośpiechu (w przeciwieństwie do komercyjnych firm archeologicznych) szpadelkami, sitami (a nie sprzętem budowlanym) dokładnie centymetr po centymetrze bada stanowisko....tak to powinno wyglądać.
Gratulacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@wirakocza. Jakby akademicy mieli badać autostrady swoimi pędzelkami i sitami każde wiaderko ziemi to i za 50 lat nadal nie przejechał byś autostradą z Warszawy do Poznania np..... :))
Zresztą to i tak właśnie oni robili większość tej chałtury na szpadlem na sztych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Żmudna robota ale jak się coś trafi skrobać i siać mus aby nic nie przeoczyć.
Czasem przyglądam się robocie na budowie drogi do Poznania.Na początku szukają wizualnie,jak coś trafią(najczęściej skorupy)to kopią niewielki dołek.Jak wyjdzie coś interesującego to potrafią zeskrobać i przesiać ziemię z kilkumetrowego wykopu,

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie widać że to co w woreczkach to nie są te obiekty o których
jest ten artykuł,daty nie te.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information