Jump to content

Linia b1 na ziemi wieluńskiej


Recommended Posts

Jest tutaj może ktoś zorientowany w łódzkim odcinku OKH Stellung b1 (lub niemieckich fortyfikacji z 1943-44)?
Mapa: https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zdp6GX8sDz70.kmSJi47UqpOE
Wg Bunkierbandy wschodni rów przeciwczołgowy zaczynał się w okolicach wsi Sadowiec (gm.Działoszyn), a kończył pod wsią Anielin w gminie Konopnica. Jednak wg mnie przebiegał on dalej na północ aż pod Sieradz. Artnoise twierdzi, że linia b1 biegła przeciwnym brzegiem Warty, gdzie w okolicy Zapolic są zachowane schrony. Kto ma rację?
Zachowane fragmenty oprócz tych oznaczonych na mapie na odcinku Trębaczew - Siemiechów (rzeka Warta), to okolice wsi Prażmów, Stoczki, Jarocice.
Zachodni rów przeciwczołgowy (?) - odcinek północny zaczynał się pod Rychłocicami i kończył w okolicy Kuźnicy Strobińskiej.
Teraz domysły - dalej na południe linią oporu miała być rzeczka o kilku nazwach (Wężnica, Wierzejka, Wierzbica), aż pod Mazaniec.
Odcinek południowy zaczynał się w okolicy Mazańca i kończył pod Trębaczewem. Być może był przedłużony na południe od Warty przez wieś Zalesiaki pod Dąbrowę w gm. Popów.
Relacje mieszkańców potwierdzają czas budowy (lata 1943/44) odcinków Zalesiaki - Dąbrowa, Sadowiec - Anielin, Rychłocice - Kuźnica Strobińska i Trębaczew - Mazaniec.
Ktoś może potwierdzić lub obalić te hipotezy? Oczywiście wszelkie materiały na temat umocnień w tym rejonie mile widziane, szczególnie lokalizacje schronów.
Relacje z eksploracji można śledzić na YouTube - https://www.youtube.com/playlist?list=PLGaMi4CVeXG8qdqQ2owaKeBDT-EJiCQCr lub na Facebooku - https://www.facebook.com/pages/Projekt-Schron/1394024264235214
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information