Jump to content

Rozminowanie portu w Gdyni


Recommended Posts

Coś za dużo mi się wkleiło poprzednio

Nurkowie-minerzy będą usuwać w najbliższych dniach miny z okresu II wojny światowej, które znaleziono na dnie Zatoki Gdańskiej oraz na terenie gdyńskiego portu. Niewybuchy muszą zostać koniecznie zabrane, bo każdy z nich może zawierać blisko tonę materiałów wybuchowych. Czy zdarzyło ci się znaleźć niewybuch bądź niewypał? tak, ale nie dotykałem znaleziska, starając się poinformować o nim służby tak i oceniając, że jest niegroźny zabrałe(a)m do domu nie, nie przytrafiła mi się taka sytuacja zobacz wyniki Miny udało się wykryć podczas badania dna morskiego zleconego przez Zarząd Portu w Gdyni. 4 znajdują się za falochronem, przy wyjściu z portu zobacz na mapie Gdyni (według wczorajszego komunikatu miały znajdować się w okolicy gdyńskiej mariny). Jeden niewybuch umiejscowiony jest basenie nr II gdyńskiego portu zobacz na mapie Gdyni. Każdy z nich może zawierać około tony materiałów wybuchowych, więc niebezpieczeństwo jest duże. Akcja rozpocznie się prawdopodobnie w czwartek o godz. 8. Do godz. 16 nurkowie minerzy wraz załogą ORP Flaming będą chcieli wyciągnąć z dna jedną z dwóch min znajdujących się za falochronem w marinie. Druga będzie transportowana w tych samych godzinach w piątek. Wiele będzie jednak zależało od pogody, która może pokrzyżować plany saperom. O tym, czy będą schodzili pod wodę, dowiedzą się rano, w dniu poprzedzającym akcję. - Określono, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, a w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Ewakuacja mieszkańców z pobliskich budynków nie będzie konieczna - informuje Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni. Na niedzielę 29 marca zaplanowano podniesienie trzeciego niewybuchu znajdującego się w basenie II gdyńskiego portu. Termin usuwania pozostałych dwóch ładunków nie jest jeszcze znany.

- Operacja każdorazowo będzie polegała na podniesieniu miny z dna morskiego, transporcie na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu, na co zgodę wydala Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Termin został wybrany nieprzypadkowo. W niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie - dodaje. W trakcie rozminowywania będzie obowiązywał zakaz kąpieli. Obejmie on 10-kilometrową strefę brzegu Zatoki Gdańskiej - od Kosakowa aż do Gdańska Brzeźna. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W stan gotowości będą postawione służby w Trójmieście oraz Pucku - razem nawet kilkaset osób. - Zakaz obejmie także gdańskie plaże, które będą zabezpieczały mobilne patrole policji, straży miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach. W Gdańsku służby będą patrolowały plaże wzdłuż wejść od 34 do 76, przy każdym wejściu na plażę uniemożliwiając kąpiel. Na obiekcie Gdańskiego Klubu Morsów i na molo zostaną wywieszone informacje o zakazie kąpieli w wyznaczonych terminach - opowiada Emilia Salach z biura prasowego gdańskiego magistratu."

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Piec-olbrzymich-niewybuchow-na-dnie-zatoki-Od-czwartku-rozminowywanie-n88644.html#tri
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information