Skocz do zawartości

1/24 talara


kamil97123

Rekomendowane odpowiedzi

ja monetki srebrne czyszczę w amoniaku do ciasta.
Sypię amoniak na monetkę i puszczam parę kropli wody tak by zrobiło się błotko .
Po jakimś czasie przetrzeć szczoteczką z włosia naturalnego i wypłukać wodą .
Jeżeli efekt jest niewystarczający można powtórzyć.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast dłubać przy monecie patykiem spróbuj odkamieniacza do czajników ,brud schodzi po opłukaniu wodą czasem lekko przetrzeć palcem trzeba .Jest dużo mniej agresywny niż kwasek ,czasem monety w nim nawet gotuje i nic im nie ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może masz kiepski odkamieniacz. Zasada jest taka, że jeśli nie znamy składu czegoś, co stosuje się do monet, to lepiej tego nie stosować. Nawet srebro może zostać uszkodzone poprzez wytrawienie dodatków stopowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem i nie zamierzam, bo to jest około 90% kwasku cytrynowego i 10% winowego - więc nie wiem skąd ta jego wyższość nad tymi substancjami w czystej postaci - ewentualnie zmieszanymi.
Ja nie stosuję nigdy kwasów do czyszczenia monet - nie spieszy mi się aż tak bardzo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiadam się na temat pewnej żelaznej zasady, którą stosuje wiele osób. Nigdy nie wiadomo, co jest ajnym" składnikiem, który może się pojawić w procesie produkcji takich specyfików. Dlatego lepiej stosować czynniki w czystej postaci, ewentualnie samodzielnie przyrządzać odpowiednie mieszaniny albo kupować z zaufanego źródła. Jeśli zaś podajesz odkamieniacz, to trzeba zawsze podawać konkretny rodzaj, który przetestowałeś, bo można zniszczyć ciekawe przedmioty w taki sposób.
Koledzy mający duże doświadczenie w pierwszej kolejności podpowiadają bezpieczne metody czyszczenia (tzn. najczęściej długotrwałe i żmudne).
Natomiast nadal nie widzę powodu stosowania kamyka zamiast kwasku jakoby mniej agresywnej metody, bo jeśli to produkt libelli, to w większości ma ten sam czynnik, czyli kwasek cytrynowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz cierpliwości <<Kosciej>> to lej nawet domestos, ja mówiłem o wykałaczce i wodzie. Proces sprawdzony, i nikt tu niczego nie -harata-. Ten pierwszy brud najlepiej schodzi tą metodą, następnie jeśli to nie pomaga można iść w stronę czyszczenia różnymi specyfikami. Taka jest mniej więcej moja kolejność. Do tej pory nie zrobiłem żadnej monecie krzywdy,a testowanie czego popadnie wiąże się czasami z przykrymi niespodziankami. Może twoja metoda jest dobra i sprawdzona, ale kolega pytał od czego zacząć, więc ja podpowiadam jak powyżej. Zresztą każdy pewnie uczy się na własnych błędach.
Byle było ich jak najmniej,życzę każdemu,- bo szkoda fantów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie możecie moczyć to wszystko w świeżym jogurcie, i moczyć w oliwce z oliwek jak poleca Makłowicz (wykwity pół roku ) ja moje srebra ma czyste i bez zarysowań
pozdrawiam i kończę dyskusję z mojej strony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego jaki środek jak czyści i czy wyrządza krzywdę monecie, to proponuję zapoznać się z publikacją The Conservation of Early Post-Medieval Period Coins Found in Estonia" autorstwa Aive Viljus'a. Artykuł naukowy, poparty szeregiem zdjęć, opisem metod. Autor pokazuje wpływ danego środka, czasu zabiegu i wyniki w postaci ogólnej formy monety i zdjęć ultrastruktury powierzchni i nawet przekroju (!). Szczególnie polecam artykuł osobom zainteresowanym czyszczeniem monet o stosunkowo niskiej zawartości srebra w stopie.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta charakterystyki preparatu Kamyk":
http://www.libella.com.pl/resources/document/2._karty_charaketystyki/KAMYK_20130610_CLP.pdf
Tłumacząc nazwy kwasów a nasze" to >90% kwas cytrynowy, <10% kwas winowy czyli tak jak ktoś już napisał. I co to tu próbować? Działa z pewnością tak jak jego główny składnik. Inna sprawa że jak się wie co się robi to można i kwasem siarkowym czyścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie