Skocz do zawartości

półgrosz litewski


kid73

Rekomendowane odpowiedzi

Mam półgrosza litewskiego , jest bardzo zniszczony , ale datę i zarysy większości widać na monecie. Nie przesyłam zdjęcia. , bo zdjęcie jest troszkę niewyraźne. Porównywałem z półgroszem litewskim i wszystko się zgadza data (1560) i inne szczegóły poza tym , że orginał jest w srebrze a mój jest ze złota . Przecież takich nie było???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę teraz przesłać zdjęcia postaram się później , ale gdyby to była patyna
to fragment rantu monety po przetarciu a właściwie skrobnięciu , pownna patyna zejść . jest odwrotnie patrząc pod mikroskopem naruszony rant błyszczał się na żółto jeszcze bardziej niż płaska strona monety.
Czy znane są złote te monety?
Spróbuję ocenić to u złotnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaz zdjecia i nie katuj jrj skrobiac czy innymi drodkami bo zlotnij ci ja poyraktuje kwasrm i moze xostac trwale uszkodzona a moze to byc cos ciekawego pospiech nie jest wskazany chyba ze ci nir zalezy na wartosci to rownie dobrze mozna mlotkiem sklepac tylko po co;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się. Dodam jeszcze , że na moim sprzęcie srebro pokazuje ok +70, +78 , a ta moneta pokazuje +24 tyle co obrączka. Jak widać moneta jest w kiepskim stanie, na żywowygląda trochę lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falsyfikat z epoki (na rdzeń miedziany została nałożona cieniutka warstewka srebra poprzez platerowanie). Mógłbyś dodać wyraźniejsze zdjęcia awersu i rewersu ?

coś w tym stylu (ten sam rocznik + tak samo wykonany jak Twój egzemplarz):
http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/work/MNK-VII-V-4275-Moneta-fa%C5%82szywa-p%C3%B3%C5%82grosz-litewski-1560-Z



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Rosforek 15:39 24-02-2015
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko....półgrosz litewski był ze srebra . Złotnik powiedział mi ,że cienkie złote blaszki leżąc kilkaset lat w ziemi traci na wyglądzie, a poza tym miedz czy mosiądz to na moim sprzęcie pokazałoby powyżej +40. Nie zależy mi by sprzedać ją drogo , ważniejsze dla mnie jest przekonanie i wyjaśnienie tego . Szukam dla przyjemności.
Dzięki za poświęcony czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej rozdzielczości to chyba nie da wiele, . Nie wiem czy to dozwolone na forum , mogę wysłać na prośbę na e-maila.
Chociaż nie wiem czy to coś zmieni bo ciężko zrobić dokładne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta moneta jest wykonana z miedzi i pozłocona; ten złotnk, który mówi, że złoto traci na wyglądzie po latach chyba nie widział nigdy starych np. wyrobów scytyjskich sprzed paru tysięcy lat w muzeum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar ma rację Kolego, niestety. Złotnik powinien wiedzieć, że czysta moneta złota i złoto jako takie nie wygląda staro. Nawet niskie jakościowo stopy złota są bardzo trwałe. Co innego, jeśli moneta leżała w syfie i obrosła wtórnie tym co było w glebie. Ale po przemyciu wygląda jak z fabryki". Dla mnie niemalże oczywiste jest, że moneta była pokryta warstwą szlachetną, ale rdzeń jest miedziany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie