Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bodziu000000

Znaleziono czaszkę Lalusia"

Recommended Posts

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,17323569,Znaleziono_czaszke__Lalusia___Dostal_ja_jego_syn.html#BoxLokKrajImg

naleziono czaszkę "Lalusia. Dostał ją jego syn

Czaszkę ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka pseud. "Laluś odnaleziono w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To efekt śledztwa prowadzonego przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Odnalezioną czaszkę Józefa Franczaka zwrócono synowi pokrzywdzonego Markowi Franczakowi, celem dokonania jej pochówku, zgodnie ze zgłaszanym wcześniej żądaniem - powiedział w środę na konferencji prasowej w Lublinie naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie prokurator Jacek Nowakowski.

"Laluś - tak nazywali go współtowarzysze, w dokumentach Urzędu Bezpieczeństwa figuruje jako "Lalek- w 1947 r. dowodził patrolem w oddziale WiN kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Został zastrzelony w 1963 r. podczas obławy urządzonej przez funkcjonariuszy ZOMO i SB w Kozicach Górnych, niedaleko miejscowości Piaski w Lubelskiem. Uważa się go za ostatniego tzw. "Żołnierza Wyklętego.

Radni miejscy Lublina w ub. roku zmienili części Drogi Męczenników Majdanka właśnie na ul. Franczaka. - Należy do panteonu polskich bohaterów. Wierzę, że przyjdzie dzień, w którym każde dziecko będzie znało to nazwisko - mówił o nim trzy lata temu podczas wizyt w Piaskach Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Zwłoki "Lalusia pozbawione głowy złożono na cmentarzu w Lublinie, gdzie grzebano żołnierzy podziemia niepodległościowego skazywanych przez sądy wojskowe na kary śmierci. Po 20 latach siostra Franczaka otrzymała zgodę na ekshumację i złożenie szczątków brata w rodzinnym grobowcu w Piaskach. Według ustaleń śledztwa odcięta głowa zastrzelonego Franczaka miała posłużyć do zbadania jego uzębienia i ustalenia, który z dentystów udzielał mu pomocy dentystycznej w czasie, gdy Franczak się ukrywał. Potem wymacerowana czaszka została przekazana uczelni medycznej do celów naukowych."

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pytanie ile takich preparatów" zasila jeszcze uczelnie medyczne, czy kadzie z opisów w Meadalionach" Nałkowskiej zostały juz opróżnione?? Taka dygresja bo w naszym ciekawym państwie wszystko jest możliwe....

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information