Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

buli1011

ułan- potrzebne informacje

Recommended Posts

witam.
Ułan-Kuczma Marian
poszukuje informacji zdjęć w/w ułana lub batalionów w których walczył.
jestem w posiadaniu książeczki wojskowej a oto jeden z wpisów

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 Samodzielny Batalion Kolejowy sformowany w 1944 r. od maja 1945 r. stacjonował w Gliwicach. W lipcu 1945 r. przedyslokowano go do Oławy (Okręg Wojskowy Nr IV) gdzie został rozformowany Rozkazem Naczelnego Dowódcy WP Nr 0166/Org. z dnia 11 lipca 1945 r. Ale tu jest mała zagwozdka gdyż najprawdopodobniej 4 Sam. Bat. Kolejowy przed rozformowaniem nosił nazwę 4 Samodzielny Batalion Roboczy, czy jest to tożsame z zapisem z książeczki czyli 4 Samodzielny Batalion Pracy ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiedziałem że coś jest na rzeczy. Numer Poczty Polowej 31921 to 4 Samodzielny Batalion Kolejowy ale także 4 Samodzielny Batalion Roboczy co do których używano także nazw 4 Batalion Kolejowy i 4 Batalion Roboczy. Ale nadal pozostaje pytanie czy tożsamy z 4 Samodzielnym Batalionem Pracy. Może w zapisie z książeczki wkradł się błąd typowy dla ówczesnych lat co odnosi się także do nazwy 4 Samodzielny Batalion Kolejowo Drogowy a poprawna nazwa to 4 Samodzielny Batalion Kolejowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przepraszam że post za postem ale mea culpa. Drogowy we wpisie do książeczki to moim zdaniem funkcja żołnierza 4 Samodzielnego Batalionu Kolejowego analogicznie do wpisu 4 Samodzielny Batalion Pracy (Roboczy)- strzelec. A co do szlaku bojowego tegoż batalionu to wykonywał on prace poza linią frontu polegające na odbudowie infrastruktury kolejowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information