Skocz do zawartości

2 monety - prośba o pomoc


slawek910

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Kolegów

Mama taki problem - otrzymałem dwie monety które są dla mnie jako początkującego dosyć cenne. problem polega na tym iż osoba od której je dostałem dosyć nieumiejętnie delikatnie mówić zabrała się za ich czyszczenie.

I teraz moje pytanie - czy coś z nimi da się zrobić czy zostawić je w takim stanie w jakim są ? jakie są wsze opinie ?

za wszelkie porady bardzo dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oliwka jak kolega mowi elektroliza zniszczyla juz mocno monety mozna je wyczyscic do 0 argentum to taki plyn ale nie polecam wez zastosuj sie do tego co napisal przdmowca wykalaczka i skrobac delikatnie co jakis czas no i na koncu czekac az spatynuje na nowo w szufladzie pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby elektroliza wyszła poprawnie, trzeba ją robić w odpowiednim medium i przy odpowiedniej gęstości prądu. Pięciogroszówki z takim nalotem są dość problematyczne, bo pod nim właśnie zazwyczaj dochodzi do korozji miedzi, co daje przebarwienia.
Nie wiem co Cię skusiło do tego, żeby grosza poznańskiego robić prądem, patyna wygląda na równomierną, pewnie to czerwone przebarwienie powstało w miejscu styku z elektrodą i patyna poodpadało. Jeśli patyna jest równomierna, to osobiście stosuję kilkukrotne szorowanie w szarym mydle, następnie alkohol, na na końcu wodę utlenioną nanoszoną miejscowo w rejonach zabrudzeń.
Każdą monetę trzeba traktować indywidualnie, nie ma złotego środka.
Co do oliwki - dobrze rozmiękcza brud.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie