Jump to content

Niedaleko Międzyrzecza znaleziono skarby z wczesnej epoki brązu


Recommended Posts

W pow. międzyrzeckim został odkryty skarb - przedmioty z brązu tzw. kultury unietyckiej. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik. Liczące ponad 3,5 tys. lat przedmioty z epoki brązu zachowały się w całości.

Jak poinformował kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński, skarb został odkryty przypadkowo 13 września br. Zgodnie z prawem mężczyzna, który natknął się na te przedmioty, dokonał zgłoszenia i przekazał znalezisko konserwatorowi zabytków.


- Znalazca odkrył dwie tarcze z brązu o wym. 21,6 x 21,3 cm, naszyjnik o wym. 16,5 x 14,9 cm oraz naramiennik o wym. 13,4 x 11,0 cm. Sposób wykonania tych przedmiotów świadczy o niezwykle bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny - powiedział Skaziński.

Ornamentyka tarcz może być kojarzona z tzw. dyskiem solarnym z Nebry (Niemcy), odnalezionym w 1999 r. W przypadku tego typu obiektów naukowcy mają różne teorie nt. ich przeznaczenia. Jedne z nich mówią o tym, że mogły być czymś na wzór kalendarza, inne, że dyski były przedmiotami związanymi z wierzeniami.

- Dotychczas nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, do czego służyły - podkreślił Skaziński.

Przedmioty z brązu znalezione w powiecie międzyrzeckim zostały zdeponowane w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Zostaną przebadane oraz poddane konserwacji.

To kolejne tego typu znalezisko w woj. lubuskim. Jesienią 2012 r. mieszkaniec podgorzowskiego Deszczna znalazł skarb przedmiotów z brązu, z okresu kultury łużyckiej.

Na ten skarb składa się 20 pozycji - cztery siekierki, osiem sierpów, nóż, pięć bransolet oraz fragmenty naszyjnika i noża - wszystkie wykonane z brązu. Poddane konserwacji zabytki można już obejrzeć w gorzowskim muzeum.

http://wiadomosci.onet.pl/lubuskie/niedaleko-miedzyrzecza-znaleziono-skarby-z-wczesnej-epoki-brazu/gr9wx
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 25 tys. zł nagrody mężczyźnie, który pod koniec lata zeszłego roku znalazł w powiecie międzyrzeckim skarb z epoki brązu składający się m.in. z dwóch tarcz solarnych.

- Finansowa gratyfikacja jest formą podziękowania dla znalazcy, z jednej strony za wkład w poznawanie historii, a z drugiej za poszanowanie dla obowiązujących zasad dotyczących tego typu odkryć - powiedziała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć.

Zgodnie z prawem mężczyzna, który natknął się na te przedmioty, dokonał zgłoszenia i przekazał znalezisko konserwatorowi zabytków.

Do odkrycia doszło 13 września 2014 roku w rejonie jednej z miejscowości w powiecie międzyrzeckim. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik. Przedmioty te zachowały się w całości i świadczą o bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny.

Z szacunków archeologów wynika, że tarcze i naszyjnik liczą sobie ponad 3,5 tys. lat i są wytworem ludzi żyjących w epoce brązu, reprezentujących tzw. kulturę unicką.

Wg specjalistów, ornamentyka tarcz może być kojarzona z tzw. dyskiem solarnym z Nebry (Niemcy), odnalezionym w 1999 r. W przypadku tego typu obiektów naukowcy mają różne teorie nt. ich przeznaczenia. Jedne z nich mówią o tym, że mogły być czymś na wzór kalendarza, inne, że dyski były przedmiotami związanymi z wierzeniami. Dotychczas nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to, do czego służyły.

- Być może prowadzone badania znalezionych w naszym regionie tarcz, przybliżą nas do odkrycia tajemnicy związanej z ich przeznaczeniem - dodała dr Bielinis-Kopeć.

Skarb został zdeponowany w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Tam też 27 listopada br. planowana jest uroczystość, na której znalazca zostanie uhonorowany, zaś jego odkrycie przybliżone wszystkim zainteresowanym dziejami Ziemi Lubuskiej.

(RC)


http://wiadomosci.onet.pl/lubuskie/nagroda-za-odkrycie-skarbu-z-wczesnej-epoki-brazu/dkf8s9
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information