Jump to content

Budowlańcy znaleźli ...- neverending story z Wrocławia cz.2


Recommended Posts

Poprzedni długo się już ładował więc:

Dwie interwencje saperów: we Wrocławiu i Jaksonowie

Dwa razy wzywani byli dzisiaj saperzy. Najpierw pojechali na ul. Petuniową, gdzie robotnicy wykopali granat moździerzowy. Później żołnierze byli w Jaksonowie (gmina Żórawina), skąd zabrali znaleziony pocisk artyleryjski. Oba niewybuchy pochodziły z czasów II wojny światowej. Zostały zabrane na poligon i tam zdetonowane.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3593653,dwie-interwencje-saperow-we-wroclawiu-i-jaksonowie,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
Wrocław: Bomba lotnicza i granat moździerzowy na Mikołajowie

Wrocławscy saperzy interweniowali dziś dwukrotnie. Na budowie przy ul. Jaworskiej zabezpieczyli dwa pociski artyleryjskie kalibru 75 mm. Przy dworcu Wrocław Mikołajów, na nasypie kolejowym, w trakcie budowy torowiska, robotnicy trafili na niewybuchy. Była to kasetowa bomba lotnicza o wadze 1 kg, a także granat moździerzowy kalibru 82 mm. Niewybuchy zostały zabezpieczone i zdetonowane na poligonie saperskim pod Wrocławiem.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3594955,wroclaw-bomba-lotnicza-i-granat-mozdzierzowy-na-mikolajowie,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Pocisk artyleryjski i granat znalezione na budowie

Robotnicy pracujący na budowie przy ul. Jaworskiej (boczna Strzegomskiej) znaleźli dziś pozostałości z czasów drugiej wojny światowej. Znaleziskiem okazał się pocisk artyleryjski kalibru 82 mm, produkcji radzieckiej. Robotnicy powiadomili o niebezpieczeństwie patrol rozminowania, który zabrał niewybuchy i w kontrolowany sposób zdetonował na poligonie. Saperzy interweniowali dzisiaj także na ul. Długiej, tam znaleziono granat moździerzowy.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3599379,wroclaw-pocisk-artyleryjski-i-granat-znalezione-na-budowie,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

tam w poblizu duzego bunkra rozgrywaly sie krwawe walki o zajecie domow , glownie w nocy , rosjanie uzywali armat i innych broni a niemcy odpowiadali im najczesciej miotaczami ognia , zreszta ognia tam nie brakowalo bo wszystko plonelo od rana do nocy
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Granat na komendzie policji

We wtorek patrol saperów musiał interweniować na komendzie policji przy ul. Hubskiej. Mieszkaniec pobliskiej ulicy dostarczył tam granat z czasów II wojny światowej. Granat moździerzowy znaleziono również przy remoncie torów przy stacji kolejowej Wrocław Mikołajów, a także na budowie domków jednorodzinnych przy ul. Gądowskiej. Materiały przewieziono na poligon i zdetonowano.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3600611,wroclaw-granat-na-komendzie-policji,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Saperzy interweniowali obok więzienia

Saperzy zostali wezwani na ul. Kleczkowską we Wrocławiu. Tam, podczas prac przy rurach wodociągowych (tuż obok więzienia), robotnicy znaleźli pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Niewybuch został przewieziony na poligon i tam zdetonowany.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3601971,wroclaw-saperzy-interweniowali-obok-wiezienia,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Bomba lotnicza i dwa pociski artyleryjskie znalezione we Wrocławiu

Saperzy wyciągali dziś z ziemi bombę lotniczą radzieckiej produkcji o wadze 250 kg. Znaleźli ją robotnicy pracujący przy pogłębianiu koryta Odry na wysokości ulicy Celtyckiej. Tymczasem na budowie przy ul. Jaworskiej, niedaleko Magnolii, zabezpieczyli natomiast dwa pociski artyleryjskie - kalibru 75 i 105 mm. Niewybuchy zostały zdetonowane na poligonie saperskim.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3603573,bomba-lotnicza-i-dwa-pociski-artyleryjskie-znalezione-we-wroclawiu,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

HA!!

Wrocław: Niewybuch w Odrze przy moście Sikorskiego (FOTO)
Po dwóch akcjach usuwania niewybuchów we Wrocławiu, saperzy zostali powiadomieni o trzecim. Po godzinie 17 znalazł go nasz Czytelnik, spacerując nad brzegiem Odry niedaleko mostu Sikorskiego. Zgłosił to na policję, która poinformowała patrol rozminowania. - Do czasu usunięcia niewybuchu teren został zabezpieczony przez policjantów - poinformował nadkom. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Saperzy zaplanowali wyciąganie niewybuchu na piątek.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3603747,wroclaw-niewybuch-w-odrze-przy-moscie-sikorskiego-foto,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Robili wykopy pod kable elektryczne, znaleźli niewybuchy z czasów II wojny światowej

Saperzy interweniowali dziś przy trzech wrocławskich ulicach. Ekipy wykonujące wykopy pod poprowadzenie przewodu elektrycznego przy ulicach Nowej i Długiej znalazły niewybuchy. Na budowie przy ul. Jaworskiej znaleziono bombę kasetową. Przy ul. Nowej był to granat moździerzowy, przy Długiej - pocisk artyleryjski kalibru 105 mm. Na jednej z budów przy ul. Jaworskiej, prowadząc wykopy pod fundamenty, robotnicy znaleźli kasetową bombę lotniczą o wadze pół kilograma i pocisk artyleryjski kalibru 105 mm. Niewybuchy zostały zabezpieczone i zdetonowane na poligonie saperskim.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3608745,wroclaw-robili-wykopy-pod-kable-elektryczne-znalezli-niewybuchy-z-czasow-ii-wojny-swiatowej,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Granaty moździerzowe na działce i w polu

Na działce przy ul. Zegarmistrzowskiej, podczas jesiennych prac, działkowicz trafił na granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Niewybuchem zajęli się saperzy. Podobnie jak pociskiem moździerzowym znalezionym podczas prac w polu w miejscowości Węgrów (gmina Długołęka). Niewybuchy trafiły na poligon, gdzie zostały zdetonowane.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3610193,wroclaw-granaty-mozdzierzowe-na-dzialce-i-w-polu,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Kolejne niewybuchy z czasów II wojny światowej w rękach saperów

Patrol rozminowania interweniował dziś kilkukrotnie. Rano saperzy usunęli 30-kilogramową bombę lotniczą z jazu Różanka. Później niewybuchy znaleziono podczas prac ziemnych w innych częściach miasta. W trakcie budowy hali sportowej przy ul. Zielińskiego w wykopie pod fundament został znaleziony panzerfaust typu II. Podobnym strzelał Gustlik z Czterech Pancernych". Podczas prac ziemnych przy ul. Bierutowskiej natrafiono na odłamek pocisku artyleryjskiego przeciwpancernego. W miejscowości Jarosławice robotnicy wykonujący wykop pod przyszły chodnik znaleźli granat moździerzowy kalibru 82 mm. Wszystkie niewybuchy zostały zabezpieczone i zdetonowane na poligonie saperskim.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3613057,wroclaw-kolejne-niewybuchy-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-w-rekach-saperow,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

na Zielinskiego wedlug wspomnien pionierow , w czasie odgruzowywania miasta byly ogromne i glebokie doly po detonacjach bomb ktorymi rosjanie niszczyli miasto ( bezmuzgi i rabusie ) w czasie codziennych nalotow , blisko takiego dolu stal niemiecki wrak czolgu , ktory w czasie zasypywania skutkow bombardowan trafil do takiego leja
drugi egzemplarz tez niemieckiej maszyny ( czolg ) trafil do innego leja po drugiej stronie wiaduktu
w tym drugim przypadku lokalizacja tego leja jest juz podana przez autora wsponienia dokladniej i jak w 2009 r widzialem to miejsce po raz ostatni nic tam jeszcze nie bylo zbudowane
Link to comment
Share on other sites

Grzybiarze znaleźli w lesie... granat moździerzowy. Cztery akcje wrocławskich saperów

Wrocławscy saperzy przeprowadzili dzisiaj cztery interwencje we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. W gminie Czernica na granat moździerzowy natknęli się... grzybiarze. Pierwsza interwencja miała miejsce przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu. Podczas modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego robotnicy natrafili na dwa pociski artyleryjskie kaliber 75 mm. Pociski znaleziono podczas prac przy jazie Różanka. Interweniowali saperzy, którzy przewieźli ładunek na poligon. Nie była to dzisiaj ich jedyna akcja. Mieszkańcy Ratowic (gmina Czernica) podczas zbierania grzybów znaleźli granat moździerzowy. Na szczęście nie próbowali sami wyciągać znaleziska, lecz od razu zadzwonili po służby. W Osadzie Leśnej, w wykopie pod ogrodzenie posesji, znaleziono dwa pociski przeciwpancerne. Natomiast w parku w Olbrachtowicach przy ul. Wroniej odkryto pocisk artyleryjski. Wszystkie materiały wybuchowe zostały już przewiezione na poligon.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3615771,grzybiarze-znalezli-w-lesie-granat-mozdzierzowy-cztery-akcje-wroclawskich-saperow,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Robotnicy znaleźli dwa panzerfausty przy ul. Stacyjnej

Robotnicy pracujący przy ul. Stacyjnej, niedaleko dworca kolejowego Mikołajów, znaleźli dwa panzerfausty (broń służąca do niszczenia czołgów) z czasów II wojny światowej. Były uzbrojone i jak oceniają saperzy, Niemcy prawdopodobnie porzucili je, uciekając przed Armią Czerwoną, podczas walk o Festung Breslau w 1945 roku.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3618194,wroclaw-robotnicy-znalezli-dwa-panzerfausty-przy-ul-stacyjnej,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

pancerfaust mial duze zastosowanie , nie sluzyl tylko i wylacznie do niszczenia czolgow , niemcy uzywali go do strzelaia w stanowiska karabinow maszynowych , artyleri , do ukrytych rosjan za barykadami
trafnie oddany strzal eliminowal wszystko w punkcie trafienia
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Saperzy wywieźli na poligon pociski artyleryjskie

Dwa razy interweniowali dziś wrocławscy saperzy. Najpierw pojechali na ul. Popowicką, gdzie robotnicy znaleźli pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Później żołnierze udali się do Wilczyc, gdzie znaleziono podobny niewybuch. Oba zostały przewiezione na poligon, gdzie je zdetonowano.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3624158,wroclaw-saperzy-wywiezli-na-poligon-pociski-artyleryjskie,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: 250-kilogramowa bomba lotnicza w Odrze

Bomba w Odrze. Za zimowiskiem barek i mostem Milenijnym, podczas prac wykopano z dna Odry bombę lotniczą produkcji radzieckiej z czasów II wojny światowej. Znalezisko ważyło 250 kilogramów. Na szczęście saperzy nie musieli nikogo ewakuować. Udało się wyciągnąć niewybuch.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3625432,wroclaw-250kilogramowa-bomba-lotnicza-w-odrze,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Trzy niewybuchy przy Osobowickiej

Wcześniej w pobliżu śluzy Różanka robotnicy pracujący przy pogłębianiu Odry znaleźli dwa pociski artyleryjskie. Ogromną bombę znaleziono z kolei w okolicach ośrodka wodnego Zimowisko Osobowice. Wszystkie niewybuchy robotnicy umieścili na barkach, skąd zabrali je saperzy. Oprócz tego we Wrocławiu przy ul. Ziembickiej, na budowie marketu Kaufland również znaleziono pocisk artyleryjski, a przy ul. Strzegomskiej, w pobliżu ul. Robotniczej – granat moździeżowy. Wszystkie ładunki zostały przewiezione na poligon i zdetonowane.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3626748,wroclaw-trzy-niewybuchy-przy-osobowickiej,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław. Niewybuch na ul. Rędzińskiej. Interweniowali saperzy

Wrocławscy saperzy interweniowali przy ul. Rędzińskiej, gdzie znaleziono pocisk artyleryjski kaliber 88 mm. Niewybuch został zdetonowany na poligonie saperskim.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3627722,wroclaw-niewybuch-na-ul-redzinskiej-interweniowali-saperzy,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Wrocław: Pocisk artyleryjski znaleziony w Odrze


Saperzy interweniowali dzisiaj na ul. Kleczkowskiej. To właśnie w ten rejon robotnicy przewozili muł wydobyty z dna Odry przy okazji pogłębiania koryta rzeki. Tym razem wśród nanosów z dna rzeki znaleziono pozostałości z czasów drugiej wojny światowej - pocisk artyleryjski kalibru 76 mm, produkcji radzieckiej. Patrol rozminowania zabrał niewybuch i w kontrolowany sposób zdetonował na poligonie.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3632094,wroclaw-pocisk-artyleryjski-znaleziony-w-odrze,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Wrocław: Saperzy zabezpieczyli dwa niewybuchy

Wrocławscy saperzy interweniowali dziś dwukrotnie. W ogródku przydomowym przy ul. Marszowickiej odkopany został granat moździerzowy kalibru 50 mm. Natomiast przy ul. Gnieźnieńskiej, na szlaku kolejowym, podczas przygotowywania wykopu pod światłowód, znaleziono granat ręczny. Przy granacie znajdował się zapalnik, ale całość była skorodowana. Oba niewybuchy zostały zabezpieczone i zdetonowane na poligonie saperskim.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3650452,wroclaw-saperzy-zabezpieczyli-dwa-niewybuchy,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information