Skocz do zawartości

Rzymska moneta?


HerWazonIII

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie powie że twoja moneta jest gorsza od takiej z pełnego srebra. Moneta którą znalazłeś była bita specjalnie na ten rynek, w tych samych mennicach, więc tutaj to coś normalnego. Szerzej o tym poczytałem jak trafiłem swojego, też subaerata, w o wiele gorszym stanie niż twój. Jest to moneta z epoki, ma swoje lata i tak jak mówisz warto się zadumać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link - bardzo fajny o którym wspomniałem subaeratus.Stan może nie jest wybitny ale moneta bardzo ciekawa.Wybita w czasie roku czterech cesarzy.Wojsko trzeba było opłacić, czasu mało a cesarze zmieniali tak szybko , że mennica w pewnym momencie wybiła rewers nieżyjącego już Othona z awersem Witeliusza. http://romaeaeternae.blogspot.com/2013/07/subaeratus-witeliusza-z-rewersem-otona.html
Te monetki to kawał historii...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe że to nie subaeratus.Powłoka srebra na rdzeniu miedzianym lub zelaznym była dość cienka.Tutaj widoczne są slady długiego obiegu i rdzenia nie widać.
Dwa przykłady na rdzeniu miedzianym z mojego bloga
http://romaeaeternae.blogspot.com/2013/08/subaeratus-nerona.html
http://romaeaeternae.blogspot.com/2013/08/denar-i-sbaeratus-augusta.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,uważam że Marek nie jest cały ze srebra,w bardzo dużym powiększeniu(obiektyw od Zenita polecam do oględzin monet)dostrzegam pęknięcia w których czai się ruda barwa.Na załączonym zdjęciu nad głową widać uniesioną literę(cień)a pod nią rudawy kolor.Rozkład zielonego nalotu z pierwszego zdjęcia odpowiada pęknięciom,zaznaczyłem dwa takie miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może to wam pomoże

il. 1. Rodzaje zniszczeń korozyjnych.
1-3 – korozja ogólna; 4-9 – korozja miejscowa; 1 – korozja równomierna; 2 – nierównomierna;
3 – strukturalno-selektywna; 4 – plamkowa; 5 – wżerowa; 6 – punktowa;
7 – międzykrystaliczna; 8 – śródkrystaliczna; 9 – podpowierzchniowa.

Halina Młodecka (Łódź)

WYBRANE PROBLEMY KONSERWACJI SREBRNYCH NUMIZMATÓW
POCHODZĄCYCH ZE ZBIORÓW
MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO I ETNOGRAFICZNEGO W ŁODZI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to subaeratus to zrobiony b. solidnie. Jeśli to denar to możliwe, że wady które opisujecie powstały z zanieczyszczeń srebrnego stopu. Jedynie ta litera jest poważnym argumentem za subaeratusem. Inne pęknięcia i wykwity zdarzają się na denarkach. Czy za potylicą jest świeży odprysk srebra?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za potylicą jak i nad głową były największe zabrudzenia,tam właśnie zastosowałem ajwiększe"ilości cytrynowego roztworu,być może w tym wskazanym przez Ciebie mimir miejscu wyczyściło się nieco dokładniej,lub jest to efekt fotografowania w dziennym świetle(połysk)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście mojej uwagi i późniejszych sugestii może ktoś wypowie się na temat takiego fanta. Nie znam się na stopach metali, ale wydaje mi się że aby powstały takie złuszczenia to warstwa srebra musi być dość gruba (nie poprzecierała się monetka)a pod spodem soczewka miedzi-brązu. W przeciwnym razie co? stop ale metale źle wymieszane :) Swoją drogą ciekawe jak to było wytwarzane dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie