Jump to content

Znaleziono statek Krzysztofa Kolumba? Wszystko na to wskazuje"


Recommended Posts

Archeolodzy prawdopodobnie znaleźli wrak statku Santa Maria - okrętu flagowego Krzysztofa Kolumba. Wrak przez ponad 500 lat leżał na dnie oceanu w pobliżu Haiti.
Santa Maria to największy z trzech statków Krzysztofa Kolumba z czasów jego pierwszej wyprawy w poszukiwaniu drogi do Indii w 1492 roku. Przez ponad 500 lat los okrętu był nieznany. Dopiero teraz na dnie Morza Karaibskiego odkryto szczątki, które prawdopodobnie pochodzą z jego wraku - informuje serwis independent.co.uk.

- Topografia i wszystkie dowody geograficzne wyraźnie wskazują, że [znaleziony przez archeologów statek - red.] to właśnie wrak słynnego okrętu flagowego Kolumba - powiedział szef wyprawy archeologów szukających Santa Marii Barry Clifford. Naukowiec zapowiedział, że w najbliższym czasie, wspólnie z władzami Haiti, podjęta zostanie próba wydobycia wraku. Dopiero po tym szczątki zostaną poddane szczegółowej analizie.

Mount Everest wraków"

Jeśli okaże się, że szczątki rzeczywiście pochodzą z okrętu wielkiego podróżnika, będzie to jedno z najważniejszych odkryć geograficznych w historii. - To dla mnie Mount Everest wraków - powiedział Clifford. - Ten statek odmienił kierunek historii - dodał.

Santa Maria osiadła na mieliźnie w pobliżu Haiti w grudniu 1492 roku. Krzysztof Kolumb w styczniu 1493 roku kontynuował wyprawę do Indii na pozostałych dwóch okrętach - Pincie i Ninie - a flagowy statek zaginał.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15950856,Znaleziono_statek_Krzysztofa_Kolumba___Wszystko_na.html#BoxSlotII3img
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information