Skocz do zawartości

Jan Matuszkiewicz.


maniolka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zwracam się tutaj do Was o pomoc w odnalezieniu informacji na temat wujka mojej mamy Jana Matuszkiewicza. Nie są mi znane wszystkie szczegóły. Wiem tylko, że był pilotem i po wojnie słuch o nim zaginął, nie mam pojęcia czy jego samolot został postrzelony , czy może się rozbił... Wpisałam jego dane w google i pokierowało mnie tutaj gdyż ktoś już o nim wspomniał szukając innej osoby. Bardzo mi na tym zależy żeby dowiedzieć się o tej sprawie więcej. Moja mama często opowiada jak babcia płakała w każde święta za swoim bratem, nie wiedziała co się z nim stało. Chciałabym się chociaż dowiedzieć czy może jego ciało zostało gdzieś pochowane, chociaż wiem ze to już grubsza sprawa. Mnie i mojej mamie bardzo zależy na jakiejkolwiek informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.myheritage.pl/FP/newsItem.php?s=77634163&newsID=9&sourceList=dir
14 września
w południe d-ca eskadry otrzymuje rozkaz przesunięcia jednostki do rej. Stanisławowa. Start ok. godz.15.00. Przelatując nad m. Brody eskadra zostaje zaatakowana przez niemieckie myśliwce (zaciekły niemiecki atak na zgromadzone na stacji kol. transporty materiałów pędnych i sprzętu).
W wyniku ataku Messerschmittów dwa Karasie zostają zestrzelone: załoga pchor.obs. Mika, pchor.pil. Włodzimierz Łomski i Jan Matuszkiewicz ginie, druga załoga – pchor. obs. Cehak, plut.pil. Leonard Pruski i pchor.obs.strz. ??? – mimo pożaru samolotu ląduje w przygodnym terenie.
Ranny obserwator zostaje wyciągnięty z płonącego samolotu przez plut. Pruskiego i odwieziony do szpitala w Tarnopolu.
Załogi pchor. pochr.obs. Banachowicz i Dreji ostrzeliwują się i wychodzą cało z opresji. Tak samo, jak trzy pozostałe Karasie, które omija ogień z Messerschmittów. Cała piątka eskadry ląduje bez dalszych przygód na zrytym bombami lotnisku w Stanisławowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księga lotników polskich: poległych, zmarłych i zaginionych 1939-1946", Wydawnictwo MON 1989:
MATUSZKIEWICZ JAN
ppor.pil.ur.18.VII.1917 r.
Absolwent SPL w Dęblinie (13 promocja) mianowany ppor.pil. 1.IX.1939 r. Ze szkolnego sprzętu (samoloty PZL P-23A „Karaś”) utworzono 10.IX.1939 r. eskadrę rozpoznawczą pod dowództwem kpt.obs. Maksymiliana Brzozowskiego, w celu uzupełnienia wykruszonych stanów eskadr bojowych. 14.IX.1939 r. podczas przelotu z lotniska Wielick do Stanisławowa, eskadra została zaatakowana przez niemieckie myśliwce w rejonie Brodów Ukraińskich. Podczas walki została zestrzelona i zginęła załoga „Karasia” w składzie: ppor.pil.J.Matuszkiewicz, Ppor.pil.W.Łomski
i ppor.obs.J.Mika. Miejsce grobu nieznane. Wszyscy zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżami Walecznych ( rozkaz Inspektora PPS w Paryżu nr 3/40) na wniosek dowódcy eskadry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie