Skocz do zawartości

Zapasy nadzwyczajne PRL oraz III RP


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum :)

Interesuje mnie temat zakresu wojskowości a mianowicie jak wyglądały rezerwy materiałowe i sprzętowe w SZ PRL w razie wojny ( ich ilość, rodzaj itp.) oraz czy dzisiaj utrzymuje się tego rodzaju rezerwy.

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam, Michał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącząc strzępy informacji znalezionych w sieci doszedłem do wniosku, że składowane w magazynach było niemal wszystko, ciężarówki, kuchnie polowe, czołgi czy kompletne zestawy przeciwlotnicze S-75.
Pozostaje tylko kwestia lokalizacji tych składów, musiałby być bardzo duże i dobrze pionowane, chyba, że każda jednostka wojskowa miał na podorędziu tak ślad/magazyn ZN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było żadnych specjalnych magazynów ZN. Pamiętam, że na przykład w moim pułku radiostacje ze statusem ZN stały w parku obok tych liniowych. Zdarzało się, że z tych zetenów" pobierano części, nawet koła, a auta ustawiano na cegłach. W magazynie żywności była sekcja ZN, kiedy kończył się termin przydatności danego produktu, rzucano go na stołówkę (na przykład chleb w puszkach).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiało zależeć od jednostki- u mnie był osobny magazyn ZN.
Oczywiście była też rotacja- za moich czasów np z ZN usuwano pistolety maszynowe i samopowtarzalne w kalibrze 7,62. A że po drodze coś nie tak poszło, więc z kolegami tkwiłem na strzelnicy, i wystrzeliwałem kosmiczne ilości amunicji z TT i PPS, aby spisywana ze stanu broń była zużyta".
PS od tego czasu nie wierzę w kiepskie parametry tego typu broni, zwłaszcza powojennej produkcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie