Skocz do zawartości

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały"


HURRICANE

Rekomendowane odpowiedzi

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

Już 13 września premiera filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego.

Film jest hołdem złożonym młodym powstańcom warszawskim. Akcja rozpoczyna się w czasach współczesnych, kiedy robotnicy odnajdują w starej kamienicy ludzkie szczątki oraz pamiętnik z Powstania Warszawskiego. Jego autorem jest profesor, który ukrywał się w piwnicy. Opisał on pierwsze dni walk o Warszawę. Widz śledzi między innymi losy młodej sanitariuszki, Basi, zakochanej w żołnierzu AK.

Produkcja ukazuje kontrast między entuzjazmem młodych ludzi, budujących barykady a ich nierówną walką z mordercami z Waffen SS Dirlewanger. Wykorzystano nieznane dotąd materiały filmowe nakręcone w 1944 roku, oddające realizm tego, co działo się wtedy na ulicach Warszawy, podczas walk.

W filmie zobaczymy między innymi: Krzysztofa Kolbergera, Annę Romantowską, Annę Nehrebecką, Łukasza Konopkę, Justynę Sieńczyłło, Jerzego Nowaka, Emiliana Kamińskiego. Oprócz zawodowych aktorów na ekranie pojawią się raperzy z grupy hip-hopowej Hemp Gru, „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka).

Reżyser, Ireneusz Dobrowolski, jest synem powstańca warszawskiego, Leszka Dobrowolskiego (ps. „Wrzos”). Był on żołnierzem batalionu Gozdawa. Co ciekawe, w filmie zagrał Jerzy Romanowski (ps. „Drań”), który był w oddziale z „Wrzosem”. W role starych powstańców wcielili się prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w Kompanii Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?”- takie słowa reżysera znajdujemy na oficjalnej stronie filmu.

Produkcja została objęta patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W kwestiach merytorycznych nad filmem czuwało Muzeum Powstania Warszawskiego.
Oficjalna strona filmu: http://www.sierpnioweniebo.pl/"

Źródło:

http://historykon.pl/sierpniowe-niebo-63-dni-chwaly/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się ten film podobał, tyle że nie rozpatruję go jedynie jako coś o powstaniu. Dla mnie jest to bardziej film o wyborach moralnych młodych ludzi, wtedy i obecnie. Bardziej bym się skupiał na dylemacie młodego inżyniera. Film naprawdę ciekawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie