Skocz do zawartości

Podlasie. Znaleźli grodzisko sprzed 1000 lat.


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Niedaleko Hajnówki naukowcy odkryli średniowieczne grodzisko i przypuszczają, że odbywały się tam pogańskie obrządki.

Przypuszczamy, że grodzisko pełniło nie tylko funkcje obronne, ale również ceremonialno-kultowe – mówi Dariusz Krasnodębski, pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, który
prowadzi badania archeologiczne w Zbuczu koło Hajnówki.

Przepalone kości ludzkie były rozsypane na stropie w fosie wewnętrznej u podnóża wałów grodziska. Wykopano je na głębokości około jednego metra. – Z naszego odkrycia nie wynika jednak, że mógł być tutaj cmentarz. Odbywały się tu raczej pogańskie obrządki związane z uświęceniem miejsca obronnego – przypuszcza Krasnodębski.

Archeolog jeszcze nie wie, do kogo mogły należeć kości. Wkrótce zbadają to antropolodzy. Ze szczątkami tymi również są związane fragmenty przedmiotów codziennego użytku oraz narzędzia z żelaza.

Grodzisko w Zbuczu to jedno z najstarszych obiektów słowiańskich w tej części Polski. Zostało ono zbudowane pod koniec IX wieku. Ma około stu metrów średnicy i jest otoczone wałami, których wysokość dochodzi do 3,5 metra. Zostało zapewne zniszczone przed 1041 r.

Wcześniej przeprowadzono tam prace w latach 2004-2010. – Odkryliśmy wtedy również przepalone szczątki trzech osobników, dwóch dorosłych oraz dziecka – przypomina Dariusz Krasnodębski. Naukowcy badali wówczas fosę wewnętrzną oraz bramę wjazdową.

Eksponaty z wykopalisk będzie można oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku najwcześniej za dwa lata".

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/sensacyjne-odkrycie-znalezli-grodzisko-sprzed-1000,1,5538732,region-wiadomosc.html
Napisano
No to dopiero odkrycie !
A w ubiegłym roku, jak podaje na PS jeden z userów, odbył się na grodzisku w Zbuczu kolejny, dziesiąty, festyn archeologiczny.

C.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie