Skocz do zawartości
  • 0

Meteoryt ?


Saper.17

Pytanie

Witam
Jakiś czas temu będąc na grzybach natknąłem się na taki dziwny kamień. Jest dość ciężki wazy ponad 5kg. Magnes go przyciąga i wykrywacz na niego reaguje, w pobliżu niego było jeszcze dość sporo odłamków ktore łącznie ważą 10kg. Do najbliższych zabudowań jest dość daleko i podejrzewam że może to być meteoryt. Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

ponieważ problem rozpoczyna się i zwykle kończy na
piszczy, przyciąga magnes, fotka - dywagacje..."

zebrałem - kilka informacji by poziom rozpoznania przesunąć o poziom wyżej - dla żelaznych i żelazno-kamiennych
http://myvimu.com/thread/827-meteoryty-jak-rozpoznawac#comment_52034700

myślę, że jeszcze kilka praktycznych testów znajdę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jakiś czas temu będąc na grzybach natknąłem się na taki dziwny kamień. Jest dość ciężki wazy ponad 5kg. Magnes go przyciąga i wykrywacz na niego reaguje, w pobliżu niego było jeszcze dość sporo odłamków ktore łącznie ważą 10kg. Do najbliższych zabudowań jest dość daleko i podejrzewam że może to być meteoryt. Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może.
żeby to stwierdzić należałoby zobaczyć jaką ma strukturę wewnętrzną. Przeciąć i zobaczyć czy są widoczne chondry ( ziarna krzemowe- zaokrąglone lub kuliste). Ma jakieś obtopienia na powierzchni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obtopienia są charakterystyczne dla meteorytów, tak więc to dobry znak.
Zamiast rozłupywać mógłbyś przeciąć i wyszlifować mniejszy kawałek. po wyszlifowaniu będą bardziej widoczne chondry jeśli występują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najlepiej tak jak pisał przedmówca przeciac go na pół, jakis mniejszy jesli takowym dysponujesz, i bedzie widac, ogólnie jednak zostaja dokladne badania.bo wtedy moZna okreslic skad pochodzi, od tego zalezy tez ile jest warty..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie