Skocz do zawartości

Pradziadek - PSZ


Manierkarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
Z informacji rodzinnych wiem,że pradziadek do roku 1947 przebywał w zachodnich niemczech ( podobno z amerykanami ).
Dostałem zdjęcie na którym pradziadek widnieje w mundurze angielskim ( battledress ) i w polskiej rogatywce. Wskazuje to na PSZ. Posiadam także jego książeczkę jeniecką. Co pradziadek mógł robić tam przez dwa lata ? Bardzo możliwe,że przebywał w Polskiej strefie okupacyjnej, gdyż znajdowała się blisko jego miejsca pracy - koncern hermann goring.
Moje głowne pytanie: Co żołnierze robili w tej strefie przez ten czas ?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie wyzwolili obóz w którym znajdował się Twój pradziadek, później. Rogatywka pozostała mu z września, battledress dali Anglicy. Przebywał z Amerykanami, bo Ci utworzyli Polskie Oddziały Wartownicze.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Kompanie_Wartownicze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być prawda,gdyż wspominał,że bardzo się amerykanom podobał i chcieli żeby został. Do polski wrócił w 1947 roku.
Ta rogatywka została mu z września ?
Stopień plutonowego został mu z kampanii wrześniowej.
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej rogatywka może pochodzić z września. Wkońcu jakieś nakrycie głowy musieli mieć w obozie. Orzełek jest pewnie późniejszy.

Rogatywki w PSZ nie były już noszone, co innego berety i furażerki. Prawo do rogatywek mieli jedynie oficerowie w Londynie, Edynburgu i Glasgow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie