Jump to content

Odnaleziono nieznane zdjęcie wybuchu atomowego w Hiroszimie


Recommended Posts

Jedyna wykonana przez Japończyków fotografia przedstawiająca wiszący nad Hiroszimą atomowy grzyb przez lata leżała w tamtejszej szkole.
Na czarno-białym zdjęciu wyraźnie widać, że szarobiały, wysoki na kilkaset metrów grzyb - efekt atomowej eksplozji - zaczyna się rozmywać. Najwyraźniej wiatr, a może podmuchy gorącego powietrza znad płonącego miasta oderwały jego kapelusz" i zaczynały odsuwać go od miasta.

Według opisu na odwrocie zdjęcia wykonano je 6 sierpnia 1945 r. w Kaitaichi, na przedmieściach Hiroszimy.

Fotograf nacisnął migawkę ok. dwie minuty po wybuchu zrzuconej przez amerykańską superfortecę bomby atomowej Little Boy. Stał wówczas ok. 10 km od punktu zero - czyli miejsca, w którym nastąpiła detonacja.

Bomba uranowa Little Boy miała moc 16 tysięcy ton trotylu. W ciągu kilku sekund uśmierciła ok. 80 tys. ludzi, czyli co trzeciego mieszkańca miasta.

Liczba ofiar, które w ciągu pięciu lat zmarły z powodu oparzeń czy choroby popromiennej, przekroczyła 200 tys. Zbombardowanie Hiroszimy było pierwszym w historii atakiem nuklearnym. Drugi nastąpił trzy dni później - Amerykanie zrzucili bombę Fat Man" na Nagasaki, gdzie zginęło nawet ćwierć miliona ludzi.

Do tej pory jedyne znane fotografie wznoszącego się nad Hiroszimą grzyba atomowego wykonano z pokładu amerykańskiego bombowca. Naukowcy wiedzieli o istnieniu drugiej fotografii, zrobionej na ziemi - jej reprodukcję opublikowano w wydanej w latach 80. w Japonii książce dotyczącej nalotu. Nikt jednak nie widział oryginału.

Okazało się, że fotografia przez ponad pół wieku leżała w szkole podstawowej Honkawa, wśród innych pamiątek dotyczących wybuchu, które szkole w 1953 r. przekazał Yosaburo Yamasaki, mieszkaniec miasta, który przeżył atak. Nie wiadomo jednak, czy to on jest autorem fotografii.

Dla badaczy zdjęcie ma spore znaczenie. Jak podaje dziennik Asahi Shimbun", do tej pory, nie licząc meldunków japońskiej marynarki wojennej, nie było dowodu na to, że grzyb atomowy nad Hiroszimą podzielił się na dwie części.


http://wyborcza.pl/1,75248,13178585,Odnaleziono_nieznane_zdjecie_wybuchu_atomowego_w_Hiroszimie.html

zdjęcie

http://ajw.asahi.com/article/behind_news/social_affairs/AJ201301080017

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information