Skocz do zawartości

Ełk , prostki i okolicze ,czyli gdzie warto kopac i wypic piwo part 3


skullmen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 229
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Witam,
Przed chwilą zagłębiłem się w temat i przeczytałem wątek aż od 2010 roku i postanowiłem dołączyć.
Za mną dopiero 2 wypady, bardziej testowe, bo w lesie sporo śniegu i ziemia zmarznięta i nie wszędzie da się skutecznie kopać.

Używam polskiego Armand Prospector 2, a aktualne trofeum to wykopane dziś dwie łuski.

Podczas czytania zaciekawiło mnie wspólne kopanie.
Jakie są różnice wiekowe w takiej ekipie?
Jak wygląda taka wyprawa od strony technicznej, tzn. jak przeczesujecie teren i kto przewodzi wyprawie?
Czy macie wiedzę o jakichś bazach map lokalnych terenów?

Jeśli chodzi o pogodę:
Moja opinia co do kopania na dziś dzień jest taka, że nie warto ruszać się z domu. Oczywiście miejscami można pokopać, ale w lesie z reguły grunt to skała.

Chciałem też podzielić się z Wami pewnym kanałem na youtube.
Człowiek ma nick DeepDiggerDan, myślę że wystarczy wpisać w google.
Są tam filmiki z prywatnych wypadów, dla początkujących - świetne wprowadzenie, a przede wszystkim miło się ogląda, bo DDD to prawdziwy pasjonat.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś tu zajrzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi michale_elk , to dobrze że się zagłębiłeś w temat i postanowiłeś dołączyć do grona pasjonatów . Co do wspólnego kopania , może i kiedyś pozwiedzamy razem ciekawe miejsca , a od strony technicznej to wygląda tak , autokar , kierowca pilot wycieczki a przewodnik posiada bazę wiedzy co na ogół się przydaje , co do wieku to kto ile posiada .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Atylla.

Jutro rano będę przeczesywał wypatrzony teren.
Mam nadzieję, że będę miał się czym pochwalić jak wrócę.

Jako nowicjusz mam pytanie - jakie akumulatorki stosujecie w swoich maszynach?
Zasilanie to jednak szeroka kwestia i w moim przypadku na oryginalnych bateriach pochodziłem z 5h na głośniku.
Wiadomo, słuchawki to podstawa i jednak zacznę je używać, ale potrzebne są też dobre akumulatorki.
Wyczytałem również, że niska temperatura strasznie obniża pojemność baterii, a jak sprawa wygląda z akumulatorkami?
Jednym zdaniem - jakie akumulatorki i ładowarkę wybrać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poszedłem w nietypowe miejsce, która wydało mi się atrakcyjne a oko" i zdziwienie - znalazłem tam jedną łuskę z oznaczeniami na planie krzyża 12;11;S i chyba 3, ale może to jakaś litera ozdobna tzn. sygnatura. Dlaczego zdziwienie, bo była tam tylko jedna łuska, nie udało mi się znaleźć innych.
Pod gruszą udało mi się także wyciągnąć z ziemi metalowy guzik, niestety jest to prosty niewielki metalowy wklęsły guzik bez oznaczeń, ale i tak jest to dla mnie intrygujące znalezisko.

Być może jakiś żołnierz zrobił strzał testowy - stąd jedna łuska, a może ktoś wcześniej przeczesał teren.
Za tym ostantim przemawia to, że znalazłem w okolicy 2 baterie 9V.

Dzisiejszy wypad uznaję jednak za udany. :)
Trzymając guzik można sobie wyobrażać jakiegoś wojaka siedzącego pod gruszą i czyszczącego broń który rozpinając koszulę oderwał go po czym gdy skończył rewizję broni oddał strzał testowy i pomaszerował ze swoim oddziałem w dal. :)
Tak, myślę że najciekawszy w MD jest właśnie fakt, że każdy przedmiot ma swoją historię.

Co słychać u Was, jak skarby?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Łuska napewno pochodzi z I wojnny i zapewne jest Mauser-owska. Jeżeli teren był dla Ciebie bardzo obiecujący to dla innych zapewne tez i juz dawno został przeczesany :D piszesz o gruszy wiec myśle ze to jakies stare siedlisko. Musisz pamietać, że są tu ludzie którzy eksplorują tereny Ełku juz od około 20 lat:D Sezon otwarty w lasach mozna juz chodzic . Darzdół :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że w końcu ktoś się odezwał, witaj hrupek!
Teren był jak wspominałem na oko", ale na miejsu okazało się, że jest to obszar górzysty (no jak to nasze polodowcowe okolice).
Podczas eksploracji staram się myśleć nad potencjalnym miejscem obozowisk itp.
Myślę, że górzyste otoczenie sprzyja rozbiciu obozu, na górze jest kilka żołnierzy na warcie a reszta w tym czasie odpoczywa.
Teren ogromnie mi się spodobał, ponieważ odkryłem tam coś niespotykanego, mianowicie między wzniesieniami był dość długi jak na nasze rejony - wąwóz". W tym wąwozie" właśnie znalazłem tę 1-wojenną łuskę oraz, tutaj może i śmiech, podkowę.
Sęk w tym, że podkowa była na dużej stromiźnie na brzegu tego małego wąwozu" więc skoro była tam też łuska może nasza polska kawaleria tamtędy się przeprawiała, a koń mógł łatwo zgubić" podkucie pokonując ten teren.

Mam też inną łuskę gdzie jest oznaczenie 90 9 T, więc to chyba rok 1890 (z tego co zorientowałem się w sieci) - tutaj przy okazji proszę bardziej doświadczonych poszukiwaczy o dobrą stronę z opisami łusek.

A i może warto wspomnieć że łuska ta o której pisałem w poprzednim poście ma ciekawy ślad wokół trzonu, taki wrąbek, dowiedziałem się że to od taśmy, w której musiał być umieszczony.

Na koniec chciałbym ponowić moje pytanie:
Jakie akumulatorki i ładowarkę polecacie do wykrywacza Armand Prospector 2?
Może akumulatorki Batimex? Proszę o radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, jestem z Grajewa i rozpoczynam kolejny sezon poszukiwawczy. Chciałbym dołączyć do ekipy jako że do Ełku i okolic nie mam daleko a z Białymstokiem niestety nie utrzymuje żadnych bliższych kontaktów. W chwili obecnej posiadam Proxime V5.0 i sporo chęci do wspólnych wypadów. Studiuje w wawie to i w Grajewie bywam w weekendy ale to chyba mały problem. Kopie w bliższych okolicach Grajewa i Rajgrodu, ale bywam również nieopodal Prostek/Ełku. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, coś ostatni post który próbowałem tu zamieścić nie wskoczył na forum.. z niejasnych mi przyczyn. Mniejsza o to. Jestem z Grajewa i chciałbym podłączyć się do grupy poszukiwaczy z Ełku i okolic. Sam działam w sąsiedztwie Grajewa i Rajgrodu ale bywałem również w okolicach Ełku i Prostek (spokojnie dołki zasypuje ;-)) Aktualnie jestem posiadaczem proximy v5.0. W Grajewie bywam w weekendy więc raczej one wchodzą w grę jeśli chodzi o zorganizowane spotkania. Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie