Skocz do zawartości
  • 0

Bagnet S 84/98


MK

Pytanie

Witam ponownie.
Tym razem w sprawie wykopka bagnetu S 84/98. Chodzi mi o pomoc w zidentyfikowaniu bić. Są one następujące:
- pod okładkami (kiedyś to on pewno je miał...)
a) bagnet ustawiony głownią w górę, ostrze jest po prawej stronie.
S - na wysokości górnego otworu pod śrubkę
A - (wielkości połowy tego S powyżej), przed tym A wżer więc nie wiem, czy nie było tam np. F? Choć na 90% nie było nic, na prawo większy wżer i jeszcze mniejsze pojęcie, czy tam coś było (np. R.) Po A nie ma kropki.
25 - 2 na lini łączącej oba otwory na śruby

b) po drugiej stronie tak w 2/5 odległości od górnego otworu do dolnego duża litera L. Większa, niż to S poprzednio - około 5,5 mm wysokości.

I tak - dowiedziałem się z Królikiewicza, że oznaczenia jednostek, w których występuje A" to:
A. - Feldartillerie-Regiment
A. - Abteilung
A.F. - Fussartillerie-Regiment
L.A. - Luftchiffer Abteilung (tak się to pisze???)

Najbardziej pasuje to pierwsze, ale może brakuje mi informacji? Poza tym po A nie widzę u mnie kropki...
Co do L" - znów wg Królikiewicza na grzbiecie progu głowni wybijano oznaczenia - monogram panującego + rok odbioru bagnetu. L pasowałoby do 2 cesarzy: Ludwig II (Bawaria 1864-1886) oraz Ludwig III (Bawaria 1913-1918). Wypadałoby więc na tego drugiego nicponia, ale nie wiem, czy to jest właśnie to oznaczenie? Nie ma roku (może starty) i jest ono pod okładkami, a nie na grzbiecie głowni (tam jest cała seria wżerów), pisze, że bagnety starszych typów oznaczenia te były na płazie głowni. Czy to to samo miejsce?
Prosiłbym o info, jeśli ktoś wie coś więcej, a już coś o jednostce Feldartillerie-Regiment 25 (bo pewno taka będzie????) to super. Lub gdzie szukać informacji o takiej.
Czekam na odzew - le Zbieratsch Zapalony le Michael!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.
Tym razem w sprawie wykopka bagnetu S 84/98. Chodzi mi o pomoc w zidentyfikowaniu bić. Są one następujące:
- pod okładkami (kiedyś to on pewno je miał...)
a) bagnet ustawiony głownią w górę, ostrze jest po prawej stronie.
S - na wysokości górnego otworu pod śrubkę
A - (wielkości połowy tego S powyżej), przed tym A wżer więc nie wiem, czy nie było tam np. F? Choć na 90% nie było nic, na prawo większy wżer i jeszcze mniejsze pojęcie, czy tam coś było (np. R.) Po A nie ma kropki.
25 - 2 na lini łączącej oba otwory na śruby

b) po drugiej stronie tak w 2/5 odległości od górnego otworu do dolnego duża litera L. Większa, niż to S poprzednio - około 5,5 mm wysokości.

I tak - dowiedziałem się z Królikiewicza, że oznaczenia jednostek, w których występuje A" to:
A. - Feldartillerie-Regiment
A. - Abteilung
A.F. - Fussartillerie-Regiment
L.A. - Luftchiffer Abteilung (tak się to pisze???)

Najbardziej pasuje to pierwsze, ale może brakuje mi informacji? Poza tym po A nie widzę u mnie kropki...
Co do L" - znów wg Królikiewicza na grzbiecie progu głowni wybijano oznaczenia - monogram panującego + rok odbioru bagnetu. L pasowałoby do 2 cesarzy: Ludwig II (Bawaria 1864-1886) oraz Ludwig III (Bawaria 1913-1918). Wypadałoby więc na tego drugiego nicponia, ale nie wiem, czy to jest właśnie to oznaczenie? Nie ma roku (może starty) i jest ono pod okładkami, a nie na grzbiecie głowni (tam jest cała seria wżerów), pisze, że bagnety starszych typów oznaczenia te były na płazie głowni. Czy to to samo miejsce?
Prosiłbym o info, jeśli ktoś wie coś więcej, a już coś o jednostce Feldartillerie-Regiment 25 (bo pewno taka będzie????) to super. Lub gdzie szukać informacji o takiej.
Czekam na odzew - le Zbieratsch Zapalony le Michael!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Wiem już, że 1 Großherzoglich-Hessisches Feldartillerie-Regiment 25, stacjonujący w Darmstadt, należał do 25 (Großherzoglich-Hessisches) Infanterie-Divisiontruppen. W skład tej rupy" wchodził jeszcze m.in. 23 Großherzoglich-Hessisches Division-Brückentrain-Abteilung 25 i 25 Großherzoglich-Hessisches Feldartillerie-Brigade 25 no i kilka innych. Czy to coś daje? Jednostka (ta pierwsza) walczyła gdzieś na zachodzie, więc nie u nas.
Bagnet znaleziony na pozycjach, gdzie trwały ciężki walki podczas II wojny, więc może po prostu wydany gdzieś z magazynu zawędrował tam i jednostka nie ma znaczenia? Tak coś czuję... Ale nadal aktualne oczekiwanie na informacje o niej!
Pozdrawiam jeszcze raz i liczę na jakiś odzew.
Dobranoc...
ELO!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bicia pułkowe były na jelcu. Monogram króla i rok produkcji był na grzbiecie głowni. Literki pod okładkami nie mają, z tym co piszesz, nic wspólnego. Czasem numer pod okładkami zgadza się z numerem bagnetu.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie