Jump to content
  • 0

Szrapnel


NAWIGATOR555

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

To jest właśnie łuska 76,2x385R, do scalonej amunicji przeznaczonej m.in. dla ZIS-3. Mea culpa, powinienem od razu sprawdzić niemiecki Ringbuch fur Hulsen, sowiecka instrukcja zawiera błąd, określając 7,62 cm I. Kan. Haub. 290(r) jako armatę pułkową.

Wobec tego śmiało można scalać przedmiotowy pocisk kumulacyjny z taką łuską.

Link to comment
Share on other sites

Owszem, amunicja kalibru 7,62 cm, m.in. do (zdobycznej) ZIS-3, ale nie produkcji radzieckiej a niemieckiej, no i nie jest to w żadnym wypadku szrapnel. To pocisk kumulacyjny 7,62 cm Gr. Patr. 38 Hl/B (lub Hl/C, nie wiem jak wygląda ten drugi typ, więc pewności nie mam). Widoczna dolna wkrętka smugowa. Jest to sam korpus pocisku, brak czepca, zapalnika, wkładki stożka kumulacyjnego oraz rurki ogniowej i detonatora.

Ciekawy egzemplarz, szkoda że strzelony i niekompletny.
Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam raczej, że to resztki sygnatury 3-literowego kodu producenta niemieckiego.

Załączam też prosty szkic z niemieckiej instrukcji.
PS. Taka uwaga na przyszłość - Sowieci praktycznie niemalże (jest kilka drobnych wyjątków) nie stosowali w amunicji artyleryjskiej żelazoceramicznych (FES) ani żelazmych (FEW) pierścieni wiodących. W przeważającej większości były to pierścienie miedziane, Niemcom brakowało jednak tego deficytowego metalu, stąd produkcja pierścieni typu FES i FEW zamiast poprzednich KPS (miedzianych). Po tym w większości najłatwiej rozpoznać niemiecką produkcję a oko".

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna sprawa - pisząc że jest to amunicja do zdobycznych armat ZIS-3 dokonałem chyba pewnego przekłamania. Otóż amunicję tego typu dedykowano dla niemieckiej przeróbki zdobycznych armat 76,2 mm o nazwie 7,62 cm PaK 36 (r). Była to przeróbka sowieckiej armaty dywizyjnej wz. 1936 (F-22), a w późniejszym okresie także 76,2 mm armaty dywizyjnej wz. 1939 (USW) oraz wz. 1943 (ZIS-3).

Oprócz tego sowiecka powojenna instrukcja mówi, że Niemcy używali pocisków kumulacyjnych także do sowieckich zdobycznych armat pułkowych wz. 27 noszących u Niemców oznaczenie 7,62 cm I. Kan. Haub. 290(r).

Nie wiem natomiast, czy pocisków tego typu używano bezpośrednio do zdobycznych armat dywizyjnych wz. 1943 (ZIS-3). Amunicję odłamkową na pewno, bo takową mam w zbiorach, kumulacyjną - brak mi konkretnych danych. Jeśli ktoś miałby takowe informacje, chętnie posłucham.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information