Skocz do zawartości

Autoliza, a drewniane elementy skrzynki na zapalniki wz. 99/15


Norberet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam mały problem, a mianowicie: dokonałem zakupu kompletnej skrzynki na zapalniki wz. 99/15, która jest zardzewiała, ale nie w tym problem bo z rdzą w różnym stopniu nasilenia radzę sobie, czy to autolizą, czy elektro czy poprostu suszeniem i czyszczeniem mechanicznym. Kto interesuje się wrześniem wie, że skrzyneczka na zapalniki wz. 99/15, ma dwie warstwy drewnianych elementów, na których były układane zapalniki, z górną ramką drewnianą poradziłem sobie bez problemu, gdyż akurat przy zawiasie odchylnym drewno było zmurszałe i elegancko wyszło z wkrętów. Natomiast dolna ramka z poprzeczkami jest w stanie dużo lepszym, nic się nie rusza, tylko w kilu małych miejscach widać zmurszenie drewna, ale całość trzyma się zaskakująco dobrze. Nie mam możłiwośći jej wyjąć, ponieważ w kilku miejscach jest przynitowana. Jak wynika z ustaleń poczynionych przeze mnie ze sprzedajacym. Skrzyneczka przeleżała od wojny:) w somsieku na klepisku pod słomą i jest pokryta rdzą, chciałem zrobić autolize, aby bezporblemowo ją oczyścić, ale nie wiem czy w wypadku pozostawienia dolnej ramki z przegródkami z drewna, mogę to zrobić nie uszkadzając ich, a jeśli nie mogę to czy ktoś moze mi podpowiedzieć co zrobić, aby skrzyneczkę wyczyścić, a drewna nie zniszczyć. Z góry dziękuję za wsparcie merytoryczne:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodorotlenek sodu zniszczy drewno, tak jak niszczy wszystkie materiały organiczne. Jeśli zastosujesz inne srodki chemiczne, to wchłonie je drewno j nie bedzie jak ich się pozbyć/zneutralizować. W zasadzie pozostaje tylko czyszczenie mechaniczne, które bedzie łatwiejsze, bądź trudniejsze, w zależności jakim sprzętem dysponujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum23/resize_of_dsc07832.jpg

A filc na górnej klapie jest? Sprawdź dokładnie czy to na pewno nity, bo wydaje mi się że wkręty. Jeśli nie da się wyjąć(ja bym nie ryzykował) pozostaje czyszczenie mechaniczne. Chemia zniszczy Ci drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie