Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

muslim

Polski Monopol Tytoniowy

Recommended Posts

Czy przed wojną produkowano w kraju cygara?
Tema uważam, że poniekąd związany z wojskiem II RP gdyż trafika jest mocno skoligacona z żołnierską wojaczką.

Share this post


Link to post
Share on other sites
WAŻNE MARKI I PRODUKTY
Nie sposób opowiadać o roku 1939 bez krótkiego omówienia marek i produktów, które znał każdy Polak żyjący w okresie II Rzeczypospolitej. Często są to znaki towarowe i nazwy, które znamy do dziś. Postarajmy się więc zebrać parę z nich, dla ogólnej wiedzy osób odtwarzających sylwetki żołnierzy z tamtego okresu. Należy bowiem przypomnieć, że zarówno tytoń jaki pali dana postać, jak i posiadane przez nią przedmioty powinny odpowiadać realiom epoki.


a) Wyroby tytoniowe
Palenie było modne w 1939 r., choć zdawano sobie sprawę z jego szkodliwości, o czym świadczą reklamy wyrobów tytoniowych. Wśród kobiet palenie było zdecydowanie mniej modne niż w latach 20-tych, kiedy to uważano je za nieodzowny element kobiety wyzwolonej. W 1939 r. nie pojmowano już tego do końca w ten sposób.

Na rynku polskim dostępny był cały asortyment krajowych i zagranicznych wyrobów tytoniowych. Można było delektować się cygarami, cygaretkami, papierosami z lub bez ustnika (nie mylić z filtrem), papierosy odnikotynowane. Odrębną kategorię stanowiły tytonie do papierosów , fajki, czy do żucia. Należy pamiętać, że w 1939 r., z przyczyn ekonomicznych większość palaczy kupowała oddzielnie tytoń i bibułki (glizy), w celu samodzielnego skręcania papierosów. Najtańszym rodzajem tytoniu była machorka. Jej uprawy zajmowały połowę upraw tytoniu w kraju. Był to tytoń podłej jakości i niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Poza tym sprzedawano też ekstrakt tytoniowy w blaszanych opakowaniach po 1 i 5 kg (8 zł za 1 kg).

Praktycznym monopolistą na rynku tytoniu w 1939 r. był Polski Monopol Tytoniowy., na wzór Francuskiego Monopolu Tytoniowego. Wykupił on część małych producentów. Wspierał też i organizował uprawę tytoniu krajowego oraz importował tytoń zagraniczny i ogólnie koordynował sprzedaż i produkcję różnych producentów krajowych. Ceny wyrobów tytoniowych, zarówno krajowych jak i importowanych były regulowane rozporządzeniami Ministra Skarbu.
Warto podkreślić, iż dużo wskazuje na to, że na polskim rynku w omawianym tu okresie nie były dostępne papierosy z filtrem, tak popularne wśród rekonstruktorów. W Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1939 r. znajdujemy informację, iż PMT nosił się dopiero z zamiarem wypuszczenia papierosów z filtrem, które stawały się popularne we Francji i Niemczech. Oczywiście na runku dostępne były zagraniczne filtry w formie tulejki z bibułką nakładane na papierosa, ale był to towar zbyt drogi dla przeciętnego palacza.


Cygara – Najdroższymi cygarami krajowymi były cygara Coronas (1,20 zł za sztukę), potem Pro Patria (1 zł z szt.). Za nimi takie marki Belweder, Favoritas, Ratuszowe, Hawańskie Virginia (ze słomką), Zamkowe, Excelsiores, Kolonialne, Kopernik, Wawel, Trabuko, Kuba, Sennora, La Pintura, Portorico i najtańsze Mieszane Zagraniczne (20 gr. za sztukę). Z Gdańskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano cygara Bella Flor (50 gr za szt.) oraz Goldona i Manilla. Od innych dostawców sprowadzano też cygara Suerdieck et Co-Bahia, Prima Dona i Ouro de Cuba. Te trzy ostatnie marki były najdroższymi cygarami na polskim rynku (1,70 zł za szt.).

Cygaretki – Tu rynek był nieduży, ograniczając się do cygaretek marki Ligia (20 gr. za szt.) i Cygarillos (15 gr. Za szt. ). Palone przede wszystkim przez kobiety, za pomocą drewnianego lub tekturowego ustnika.

Papierosy bezustnikowe – Najdroższymi krajowymi papierosami były papierosy marki Nil (25 gr za sztukę). Za nimi plasowały się Egipskie Specjalne, Sfinks, Bałtyk, Egipskie Przednie, Hel, Fis, Egipskie, Mentolowe, Silesia, Mewa, Sport, Pomorski Rarytas, Caporal, Cow-boy, Wiarus, Machorkowe i najtańsze Cienkie (1,5 gr za szt.). Ponadto z importu od Francuskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano papierosy Cilanes Maryland (8 gr za szt), Balto, Gilanes Vizir oraz Week-End.

Papierosy ustnikowe – nie mylić z filtrem. Do najdroższych papierosów ustnikowych, krajowych zaliczamy papierosy Gabinetowe (15 gr za szt.), dalej Triumf, Dames, Korale, Lot, Płaskie Extra, Obstalunkowe, Renoma, Ergo, Płaskie, Grand Prix, Klub, Damskie, Aromatica, Avanti, Popularne i najtańsze Junak (1,5 gr za szt.).

Papierosy odnikotynowane – Znamy tu takie marki jak Egipskie przednie (10 gr za szt.), Egipskie, Ergo, Płaskie i Śląski Rarytas (5,5 gr za szt.)

Tytonie do papierosów – Droższy tytoń sprzedawany był zwykle w blaszanych pudełkach. Najdroższą marką krajową był tytoń Pursiczan (150 zł za 1 kg). Za nim Kir, Ksanti, Najprzedniejszy Macedoński, Najprzedniejszy Turecki, Przedni Turecki, Średni Turecki, Obywatelski. Na końcu był najpodlejszy tytoń, tzw. machorka sprzedawana w papierze pakowym. Znamy takie marki jak Machorka Grodzieńska, Najprzedniejsza i Przednia oraz Machorka (10 zł za 1 kg). Ponadto z importu od Gdańskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano tytoń Russen Tabak nr 4 (22 zł za 1 kg). Inne tytonie importowano od British American Tabacco Co Ltd London. Mamy tu takie marki jak Capstan Navy Cut, Glasgow Smoking Mixture, czy Waverley Mixture.

Tytoń do fajki – Najdroższy był tytoń Admiralski (60 zł za 1 kg). Za nim Specjalny Fajkowy, Przedni Fajkowy, Zwyczajny Fajkowy, Presówka (12 zł za 1 kg). Ponadto z importu od Francuskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano tytoń Scaferlati Virginie (50 zł za 1 kg), a z importu od Gdańskiego Monopolu Tytoniowego sprowadzano tytoń Sorte Nr 3 (18 zł za 1 kg).

Tytoń do żucia – sprzedawany w rolkach (25,60 za 1 rolkę 32 g) oraz w laskach (cena 22,40 zł za 1 szt 28 g).

Tabaka do zażywania – Najdroższą marką była Napoleonka (14 zł za 1 kg). Potem Virgińska jasna i ciemna, Zdrowia, Pomorska jasna i ciemna.

autor
Pathe
7DAK

Więcej na stronie
http://www.7dak.fora.pl/stowarzyszenie-grh-7-d-a-k,6/artykul-zycie-w-1939,733.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polski Monopol Tytoniowy wprowadziła ustawa z dnia 1.06.1922r jako monopol zupełny
Obejmujący produkcję przywóz z zagranicy i wszelką hurtową i detaliczną sprzedaż surowca liści,korzeni,łodygi i wszelkich odpadów roślin tytoniowych jak i wytwarzanych wyrobów tytoniowych
{papierosów,cygar,tytoniu krajanego,tabaki , tytoniu do żucia itd.}
Monopol Tytoniowy jest odrębną jako przedsiębiorstwo zorganizowaną osobą prawną organizację tą normuje Rozporządzenie Ministra Skarbu z 27 11.1926r
Przedtem istniały w Polsce trzy systemy opodatkowania akcyzy na tytoń w byłym zaborze niemieckim i austryjackim pełny monopol i mieszany system w byłym zaborze rosyjskim wprowadzony przez zaborców system monopolu przywozu i obrotu w zaborze austryjackim i częściowo monopol produkcji uwzględniał obroty w zaborze niemieckim. Początek Polskiego Monopolu Tytoniowego miał zalążek w 1924r w tym właśnie roku w związku z sławną pożyczką rządu Włoskiego,likwidacja produkcji prywatnej Tytoniu którą ukończono w dwóch następnych latach
W roku 1926 odbudowano ostatnią ze zniszczonych podczas wojny fabrykę w Jagielnicy w Małopolsce.Ogólny koszt likwidacji prywatnych zakładów tytoniowych wyniósł 21,833.233 złotych i obejmował zapłatę za przejęte prywatne fabryki koszt wykupu maszyn oraz odszkodowania .
Cygara produkowała między innymi Fabryka Wyrobów Tytoniowych w Krakowie
Plantacje tytoniu odmiany Trapezund istniały między innymi w Kołomyji
Zamieszczone dane pochodzą z Rozprawy J.Michalskiego pt „ Monopole Skarbowe”zamieszczona w książce ” Dziesieciolecie Polski Odrodzonej 1918-1928”Książka wydana przez Ilustrowany Kurier Codzienny w 1928r O Włoskiej pożyczce tytoniowej pisał miedzy innymi w 1968r Zbigniew Landau na łamach Mówią Wieki z tego artykółu pochodzi wstawiony skan zdjęcia…

Share this post


Link to post
Share on other sites
dziękuje za zamieszczone informacje
Samun możesz przesłać mi skany wzmiankowanych artykułów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dziesięciolecie Polski Odrodzonej" jest w całości w necie:

http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=55482

Tekst o monopolach skarbowych zaczyna się na s. 925 (skan 933).

Share this post


Link to post
Share on other sites

jestem posidaczem orginalnego pudełka z ebonitu Polskiego Monopolu Tytoniowego z zawartością cygar Coronas" oraz pudełko drewniane z zawartością też tych cygar.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information