Skocz do zawartości

Janusz Piekałkiewicz - opinia


s_boj

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiście nie przepadam, raczej to takie dziennikarstwo publicystyczne niż literatura historyczna, formuła wręcz gazetowa, z wstawkami z doniesień agencyjnych, ramkami z niby ważniejszymi kwestiami. Posiadam dwie - wojna pancerna" i Arnhem..." i raczej nie wracam do nich. Tak dla kompletnego laika na dobry początek dla zanęcenia historią drugowojenną. Ale to oczywiście rzecz gustu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam, czytalem Wojne Pancerna.." i powiem ze mozna tam znalesc smaczki jakich do dzis nie da sie odnalezc w zadnej polskiej knidze o DWS, np relacje zalog niemieckich czolgow z brawurowych walk miedzy innymi w 1939r, co daje pojecie o owczesnych realiach w jakich dzialala panzerwaffe. Mnie bardzo zapadlo w pamiec gdy tankista bodajze pzkpfw IV pisal jak obrywali pod Warszawa, jak to strzelal do polaczkow", w tym cywili ktorzy rzucali granaty, jak cudem przezywali, jak czolg odnosil kolejne uszkodzenia itd bardzie fajne spojrzenie od drugiej strony, co jest mysle dla pozycji Piekalkiewicza unikalne. Piekne ilustracje i bogate relacjie uczestnikow walk z przeciwnej strony, okraszone atrykulami prasowymi z tego okresu. Dla milosnikow broni pancernej imho pozycja obowiazkowa, bo pozwala wyrobic sobie nieco inny poglad, aczkolwiek jak juz napisano - encyklopedia to nie jest ; )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cugi
Smaczki dot. Września 1939, o których ie śniło się nawet filozofom" to dopiero można znaleźć w niemieckich publikacjach wspomnieniowych czasu wojny.

O przeżyciach pancerniaków ze szturmu na Warszawę można w oryginale poczytać w Panzer packen Polen" (ale to po germańsku jest, do tego we Fraktur). Podejrzewam, że stąd Piekałkiewicz zaczerpnął swój opis.

A w temacie mam niewiele do dodania - Piekałkiewicza nie czytałem i raczej nie mam zamiaru czytać:)

Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie