Skocz do zawartości

Janusz Piekałkiewicz - opinia


s_boj

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ja osobiście nie przepadam, raczej to takie dziennikarstwo publicystyczne niż literatura historyczna, formuła wręcz gazetowa, z wstawkami z doniesień agencyjnych, ramkami z niby ważniejszymi kwestiami. Posiadam dwie - wojna pancerna" i Arnhem..." i raczej nie wracam do nich. Tak dla kompletnego laika na dobry początek dla zanęcenia historią drugowojenną. Ale to oczywiście rzecz gustu.
Napisano
Ale przyznasz, że są bogato ilustrowane :-))) Taki np Stalingrad", Operacja Cytadela" Operacja Moskwa" itp ogląda się trochę jak mini albumy :-))))
Poza tym są to edycje dawno wydanych (lata 70te?) książek w Niemczech.
Napisano
A ja polecam, czytalem Wojne Pancerna.." i powiem ze mozna tam znalesc smaczki jakich do dzis nie da sie odnalezc w zadnej polskiej knidze o DWS, np relacje zalog niemieckich czolgow z brawurowych walk miedzy innymi w 1939r, co daje pojecie o owczesnych realiach w jakich dzialala panzerwaffe. Mnie bardzo zapadlo w pamiec gdy tankista bodajze pzkpfw IV pisal jak obrywali pod Warszawa, jak to strzelal do polaczkow", w tym cywili ktorzy rzucali granaty, jak cudem przezywali, jak czolg odnosil kolejne uszkodzenia itd bardzie fajne spojrzenie od drugiej strony, co jest mysle dla pozycji Piekalkiewicza unikalne. Piekne ilustracje i bogate relacjie uczestnikow walk z przeciwnej strony, okraszone atrykulami prasowymi z tego okresu. Dla milosnikow broni pancernej imho pozycja obowiazkowa, bo pozwala wyrobic sobie nieco inny poglad, aczkolwiek jak juz napisano - encyklopedia to nie jest ; )
Napisano
@cugi
Smaczki dot. Września 1939, o których ie śniło się nawet filozofom" to dopiero można znaleźć w niemieckich publikacjach wspomnieniowych czasu wojny.

O przeżyciach pancerniaków ze szturmu na Warszawę można w oryginale poczytać w Panzer packen Polen" (ale to po germańsku jest, do tego we Fraktur). Podejrzewam, że stąd Piekałkiewicz zaczerpnął swój opis.

A w temacie mam niewiele do dodania - Piekałkiewicza nie czytałem i raczej nie mam zamiaru czytać:)

Pozdr.
Napisano
Ja mam książkę tego autora o Stalingradzie. Jestem ciekaw, jak jest z częścią jego publikacji, która jest poświęcona pojazdom, np. motocyklom BMW?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie