Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

panzerhrabia

amunicja czarnoprochowa oraz okres przydatności amunicji

Recommended Posts

witam

mam 2 pytania i liczę na konkretną pomoc

1 Czy można posiadać amunicję scaloną wypełnioną czarnym prochem? np Berdany lub inne stare pociski ( ze spłonką lub bez spłonki)

2 Czy istnieją jakieś przepisy/instrukcje/rozporządzenia które określają przydatność do użycia amunicji np: wojsko lub policja lub inne służby? Czy jest jakaś procedura, instrukcja która mówi np że: amunicja po okresie 50 lat już nie nadaje się do użytku i nie jest już amunicją?

Pozdrawiam
M

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam! Wydaje mi się :
ad 1 - scalonej nie można posiadać bez pozwolenia, tak jak broni na scaloną
ad2 - nie ma takich przepisów
polecam: bron.iweb.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
panzerhrabia instrukcja która mówi np że: amunicja po okresie 50 lat już nie nadaje się do użytku" pewnie takie przpisy są.

i nie jest już amunicją?"

ale takich na pewno nie ma:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panzerhrabio, pytasz o amunicję bez spłonki (artyleryjską) więc kiedy CP jest zamknięty szczelnie w metalowym pocisku i nie dochodzi do niego żadna wilgoć (niekiedy gwinty do takich pocisków zalewano specjalnie dla uszczelnienia płynnym ołowiem) nie traci on NIC na swych właściwościach. Rok temu był przypadek, że chłop coś kombinował przy czarnoprochowym, powiedzmy 130-letnim pocisku, i chłopa już nie ma. Podobny przypadek był w USA parę lat temu i dotyczył amunicji artyl. z okresu wojny secesyjnej. Podobnie sprawa może wyglądać w przypadku amunicji karabinowej z mosiężną łuską i szczelnie wetkniętym ołowianym pociskiem. Na pewno nie ma zapisów prawnych wykluczających taki typ amunicji spod jej pojęcia, a czas jej leżenia w ziemi przy odpowiednich warunkach nie ma w praktyce wiele do znaczenia i wówczas taki CP nie jest w cale dla aszego zdrowia" mniej groźnym materiałem wybuchowym niż inne substancje. Nikt bowiem nie może i nie da Ci 100% pewności, że taki pocisk artyl. lub nabój karabinowy jest JUŻ bezpieczny. Tym bardziej, że oprócz samego CP stosowano przecież w tych amunicjach materiały inicjujące, które bez dostępu wilgoci również mogą się całkiem nieźle przechowywać i być nadal aktywne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest w sumie dziwne... Piszę o przepisach wojskowych/policyjnych. W 2001 na poligonie w Łochowicach wojsko zniszczyło około 30.000 naboi do kałacha z pociskami smugowymi, z lat 68-72 (oznaczenia na skrzynkach). Uzasadnienie - bo ermin wyszedł". A w 2003 osobiście widziałem policjantów strzelających z tetetek, bo taniej i amunicji w magazynie od groma. Amunicji z lat 50tych, ostatnia partia ze Skarżyska. Więc ki diabeł ? Gdzie logika?

PS - Pamzerhrabia - niestety biegły badający nielegalne zbiory, nigdy nie będzie się kierował wojskowymi przepisami", a prostą zasadą - ma spłonkę, ładunek, więc jest amunicją i basta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aktualnie strzelam z legalnie posiadanego mosina rocznik 1944 rosyjską specjalną amunicją snajperską. Produkcja wojenna. Skąd? - ze znanego sklepu militarnego a kupiona z polskich magazynów wojskowych. Właśnie oficjalnie wyszedł" jej termin przydatności do spożycia.
Amunicja w pełni sprawna, znakomite osiągi. Po prostu bomba.
Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information