Skocz do zawartości

Ciekawe miejsca w okolicach Krotoszyna w Wielkopolsce


perzot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów. Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość i miłe przyjęcie. Mam na imię Sebastian i mieszkam w Krotoszynie w Wielkopolsce. Jestem wielkim pasjonatem historii i dlatego też między innymi trafiłem na to forum.
Moje pytanie dotyczy kilku obiektów okolicy Krotoszyna. Może jest na forum ktoś z tych okolic, kto mi pomoże.
Pierwszym obiektem o którym chciałbym się czegoś dowiedzieć jest stara pruska strzelnica w lesie na trasie do Chwaliszewa (wkrótce postaram się zamieścić kilka zdjęć). Następna tajemnica jest zlokalizowana w Smoszewie (wieś kilka kilometrów za Krotoszynem). Dowiedziałem się całkiem przypadkowo, że w tej miejscowości podczas okupacji powstał ośrodek Lebensborn (Smoszew koło Krotoszyna – budowę ośrodka rozpoczęto z upoważnienia H. Himmlera. Jak określano w korespondencji niemieckiej miał to być „kombinat hodowlany”[2] dla matek Lebensbornu. Zaprojektowane osiedle nosiło nazwę „Lebensborn-Siedlung-Heimstätte” i miało docelowo obejmować 500 małych domków. Do 1945 zdołano wybudować jedynie 24. żródło wikipedia). Niestety nic mi więcej na ten temat nie wiadomo. Mam kolegę w Smoszewie, który dopytywał się wsród rodziny, niestety bez rezultatu. Żadnego śladu.
Będę wdzięczny jeśli ktoś będzie wiedział coś więcej.Może jest wśród forumowiczów ktoś z tych okolic i napisze jakie ciekawe miejsca można jeszcze znaleźć w tych okolicach. Głównie z czasów II wojny. Może jakieś ciekawe historie itp. Pozdrawiam wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Teren tej strzelnicy jest mocno zarośnięty. Posiadam niemiecką mapę powiatu krotoszyńskiego z 1928r na której nie ma zaznaczonej strzelnicy, ale obok jest opisany exerzierplatz, czyli plac musztry, ćwiczeń. Są natomiast zaznaczone pozostałe znane mi strzelnice, czyli w nieistniejącym już tzw. lasku brzozowym obok Salni i w lesie miejskim (obecnie strzelnica Koła Łowieckiego). Znaczyłoby to, że strzelnica ta powstała w okresie okupacji niemieckiej po 1939 roku. Wiesz coś więcej na ten temat?
Co do Chruszczyn, to nic mi nie wiadomo, ale będę wdzięczny za Każde info. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koścół w Zdunach ma ślady wojennych okaleczeń.Kiedyś czytałem że robotnicy zduńskiej cukrowni we wrześniu 1939 bronili swojej fabryki.Miejscowa placówka KOP także walczyła.Gdzieś w okolicach Krotoszyna Prusacy ostrzelali Powstańców Wielkopolskich pociskami z gazem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kościół w Zdunach faktycznie posiada wiele śladów po pociskach. Największa potężna wyrwa znajduje się nad głównym wejściem. Zduny jako miasto graniczne zostało jako pierwsze ostrzelane. Co do placówki KOP-u, to nic mi nie wiadomo a jeśli chodzi o Powstanie Wielkopolskie to ciężkie walki również toczyły się właśnie o Zduny, leczo pociskach z gazem nic nie wiem. Będę wdzięczny za informacje. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej niemieckiej mapie powiatu krotoszyńskiego z 1928 roku, którą posiadam nie ma zaznaczonej strzelnicy w lesie przy drodze do Chwaliszewa. W tym miejscu a raczej w jego pobliżu jest oznaczenie exerzierplatz, czyli plac musztry, ćwiczeń. Wychodziło by na to, że w/w strzelnica powstała znacznie później,czyli po roku 1939. Na tej mapie zaznaczone są natomiast dwie pozostałe strzelnice. Jedna już w nieistniejącym tzw. lasku brzozowym a druga w lesie miejskim, która jest wykorzystywana przez miejscowe koło łowieckie
Co do Chruszczyn, to nic mi na ten temat nie wiadomo. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś posiada wiedzę, na temat innych potyczek w tym rejonie? We wsi Perzyce/k Krotoszyna rozstrzelano i pochowano jeńców niemieckich, bitwa pancerna pod Kobylinem w styczniu 1945. Słyszałem także o niemieckim snajperze na wieży kościelnej we wsi Benice. Kilkadziesiąt lat później podczas remontu w/w wieży podobno znaleziono jeszcze łuski po pociskach , oraz puste ładownice. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego hipolit-O4 wybacz, ale to co wypisujesz to bzdury.
1. Gdzie ty wyczytałeś o Korpusie Ochrony Pogranicza na zachodnich rubieżach Rzeczypospolitej (choć fakt, że były wyjątki) ? Krotoszyn jako garnizon przygraniczny posiadał placówkę Straży Granicznej (najbliższe przejście graniczne chyba było w Cieszkowie). W końcu sierpnia posterunki zostały wzmocnione wojskiem (okolice Zdun, Cieszkowa, Chachalni) i w nocy 1 września (chyba ok. godziny trzeciej) doszło do naruszenia granicy i pierwszych kontaktów z wrogiem.
2. Wątpliwa wydaje się też kwestia obrony cukrowni w Zdunach. Po pierwsze po co ? Po drugie jak ? Wysunięte placówki SG po pierwszym kontakcie z wrogiem wycofały się, a stanowiska obronne (pododdziały 56 pp) najbliżej Zdun znajdowały się w lesie miejskim przy drodze Krotoszyn - Chachalnia i dalej w kierunku Konarzewa. Plan obrony Zdun w ogóle nie wchodził w grę. Kolejne dowody to wysadzenie linii kolejowej Krotoszyn - Zduny dnia 1. IX (!) oraz działania Poznańczyka, który prowadził ostrzał wiosek Ujazd i Perzyce, które zajęli Niemcy. Przeanalizuj mapę i układ tych wiosek, a zobaczysz, że Zduny już dawno były zajęte bez walki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pozostałych kwestii poruszanych w tym wątku.

1. Z jakiego okresu pochodzi pruska strzelnica nie wiem ( choć fakt, że utarta lokalna nazwa to pruska strzelnica, więc może coś w tym jest, ale za ich czasów to tereny nazwijmy to szkoleniowe chyba była gdzieś indziej). Na obiekcie zachowało się trochę betonowej infrastruktury, parę lat temu podobno była tam jeszcze stalowa lina i mechanizm do przesuwania tarcz, co się z niż stało możemy się tylko domyślać. Obiekt znajduje się w pobliżu tzw. Majdanu, parę lat temu był to jeszcze ogrodzony teren podległy WZRB Krotoszyn, a jak to dziś wygląda zapewne wiesz doskonale. Na Majdanie wojacy ćwiczyli jeszcze długie lata po wojnie, ale strzelnica chyba była już w tym czasie opuszczona, ponieważ miejscowa młodzież w latach 70'tych chadzała na winko i ogniska na tzw. wał czyli kulochwyt od owej strzelnicy.
Nie wiem też z jakiego okresu pochodzi strzelnica w lesie miejskim, ale podejrzewam, że z okresu powojennego. A dedukuje sobie to tak, ziemianki i okopy 56 pułku znajdują się znacznie bliżej Krotoszyna, a okazały kulochwyt jeśli byłby w tym czasie usypany przeszkadzał, by w ostrzale (pamiętajmy o tym, że w tamtych latach las ten wyglądał zupełnie inaczej, a miejscami nie było w ogóle go nie było).
Moja wiedza jest także znikoma w przypadku nieistniejącej strzelnicy na tzw. brzozówie. To chyba najbardziej zaniedbany obiekt spośród tych, które wspominasz (zaniedbany jakieś 10 - 15 lat temu, bo dziś już go nie ma), ale coś mi się majaczy, że było to jedno z miejsc typowanych do odnalezienia ciał żołnierzy powojennego podziemia zamordowanych przez UB. Nie wiem w jakim kierunku to poszło, ale dziś to chyba już jest po ptakach.
2. O ośrodku Lebensborn w Smoszewie też tylko słyszałem (http://forum.krotoszyn.com.pl/viewtopic.php?t=14587 i http://pl.wikipedia.org/wiki/Lebensborn), trochę szukałem i pytałem miejscowych, ale nic. Trzeba, by zweryfikować źródło czy to nie aby jakiś błąd w tłumaczeniu.
3. Interesuje mnie fotografia, która podałeś w poście dotyczącym wysadzeniu torów kolejowych w Salni. Z tego co pamiętam to fotka ta była na E-bayu parę lat temu i nie była chyba opisana ? Możesz podać źródło do tej fotografii ? Sam kupiłem od dm-auctions tylko trzy fotografie ( no niestety skromny budżet) tu masz linki do moich fotek i wypocin na ich temat:
http://myvimu.com/exhibit/9310317-zdjecie-zolnierzy-wehrmachtu-wykonane-w-krotoszyni
http://myvimu.com/exhibit/9311317-zdjecie-zolnierzy-wehrmachtu-wykonane-w-krotoszyni
http://myvimu.com/exhibit/9310617-zdjecie-zolnierzy-wehrmachtu-wykonane-w-krotoszyni

na moim koncie jest też trochę fotek 56 pułku i innych fotek związanych z Krotoszynem kiedyś systematycznie uzupełniałem, ale ostatnio to zaniedbałem. Jeśli coś jeszcze Cię interesuje to pisz może będę potrafił pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Co do pruskiej strzelnicy, to faktycznie był tam w pobliżu teren wojskowy. Teraz bodajże jest to wszystko zajęte przez magazyny Dino.
Jeśli chodzi o strzelnice w lesie miejskim, to tu bym się nie zgodził, że powstały one w okresie powojennym. Na starej mapie z 1928 roku, którą posiadam są już one zaznaczone. Można to sprawdzić również tu: http://www.hgis.cartoninjas.net/
Są to mapy z lat 1919-39 i strzelnice są wyraźnie zaznaczone. Jeśli twierdzi Pan, że znajdujące się bliżej Krotoszyna okopy polskie miałyby ograniczona widoczność, to myślę, że teren gęsto zalesiony nie miał na to większego wpływu. Tak na marginesie mógłby mi Pan opisać gdzie dokładnie znajdują się owe pozostałości po okopach i ziemiankach?.
Zdjęcie wysadzonego mostu na Salni pochodzi z tej strony: http://fotopolska.eu/zdjecia/m13231,Krotoszyn.html?zdjeciaOd=1939&zdjeciaDo=1945
Rewelacyjna strona!!!
Co do Poznańczyka, to po wysadzeniu mostu pociąg się wycofywał i podobno ciągnął za sobą hak, który rozrywał tory. (To wiem z opowiadań dziadka i niestety nie mogę tego już zweryfikować czy faktycznie jest to prawdą).
Jeśli chodzi o strzelnicę w lasku brzozowym, to już i po strzelnicy i owym lasku nie ma śladu. Słyszałem o próbie poszukiwań w tamtym terenie mogił żołnierzy oddziału Bora, ale chyba bez rezultatu. http://gazetylokalne.pl/a/ta-bitwa-do-dzis-sciska-nasze-serca
Interesowałaby mnie również potyczka w Benicach, oraz każde ciekawe fakty z czasów okupacji, oraz wyzwolenia Krotoszyna. Czy prawdą jest, że na wieży kościoła w Benicach ukrył się niemiecki snajper? Z opowiadań wiem, że podczas remontu wieży kilkanaście lat temu znaleziono na niej puste ładownice oraz łuski. W którym dokładnie miejscu miała miejsce ta potyczka, czy są jakiekolwiek ślady, czy coś ciekawego Pan znalazł? Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 10 months later...
dobry wieczór wszystkim
mam prośbe czy kto kolwiek zna historie bąć miejsce związane z tragediami jakie wydażyły się a najbardziej interesuje mnie miejsce CHWALISZEW ul.NOWA
ponoć kiedyś miał tam mieć miejsce cmentarz ,bąć stała się sprawa mordu bardzo prosze o odpowiedż w tej sprawie
CO do miejsc związanych z okolicami Krotoszyna mój pradziadek był uczestnikiem powstania był jednym z załogi pociągu pancernego z opowiadań św pamięci jednego dziadka Majdan jeżleli to co kolwiek mówi komu kolwiek w lesie o ile można to teraz nazwać lasem ze wzgledu na ilość drzew znajduje się wał usypany przez niewolników Angielskich miało tam być lotnisko sanitarne w okresie wojny nie znam dokładnie przeznaczenia tego niby bunkra co znajduje się przed wałem a przed nim jest żrudło no i wiadomo zwierzęta przemieszczają się leśne,kilka lat wstecz wraz z grupą kopaliśmy tam na wieszku wału i tak około 1metra gdzie indziej mniej dokopaliśmy się do betonu o ile nie żelbetonu
o dziwo całość jest otoczone jak gdyby wałem gdzie miała byc prawdopodobnie woda jak gdyby zapora,od kogoś dowiedziałem się iż jest gdzieś w któymś miejscu wejście niby zalane trudno jest odszukać po tylu latach
ciekawe jest jakie miało to być przeznaczenie tak do końca
W kierunku Chachalni znajdują się w lesie stare wodociągi nieczynne z jednej strony jest wejście zamurowane a z drugiej strony są żelazne drzwi zaspawane przez PGKIM przed tą pozostałością jest zawalone również coś związane z wodociągami
w tym które uchowało się wiem tylko tyle że Niemcy uciekając zdemontowali całą aparature za młodych lat wchodziliśmy tam dość daleko ze strony zaspawanych obecnie drzwi pamiętam spore ilości rur z opowiadań wiem tylko to że gdyby udało się uruchomić to wszystko woda była by o wiele lepsza od tej co z tych wodociągów znajdujących się tam dalej przy skręce na Helenopol
w Kobierskim lasku miało miejsce starcie czołgowe i altyleri wiadomo chyba wszystkim że Krotoszyn i okolice to były tereny bagienne w tamtym okresie miało miejsce w kobierskim lasku mokradło czy co kolwiek zachowało się do dziś trudno ot tak wnioskować bez sprzętu do wykrywania
nie wiem czy kto kolwiek na forum wie o wałach przeciwlotniczych tam można niezłe cuda znależć
również też czyszczony był zbiornik wody a raczej dziura z wodą pozostałość po tym jak to po wojnie były przywożone tam niewybuchy i zostały tam zdetonowane tyle że wiadomo iż wszystkiego nie idzie od tak zlikwidować coś zawsze się zachowa mowa o grzybku na przeciw strzelnicy -droga CHACHALNIA
okolice CHRUSZCZYN też są dość ciekawe jeśli o lasy chodzi są miejsca dość ciekawe i o niewiadomym przeznaczeniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj GRIM21 to co piszesz o tym wale usypanym przez jenców to jest poniemiecka strzelnica, będąc na zwiadzie z wykrywka wychodziły tam łuski kb.mauser,guziki wh i pociski,stad wiadomo ze to na 100 procent strzelnica,posiadam 2 sprzety jak jestes chetny to mozemy obeznac historię w terenie? pozdr:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Witam.
Prośba o pomoc w lokalizacji wspomnianej strzelnicy
Może ktoś podać współrzędne lub potwierdzić poprawność współrzędnych z zdjęcia. http://www.panoramio.com/photo/63392907
?
Interesują mnie też szczegóły dojazdu samochodem.

Z ciekawych miejsce w WLKP mogę polecić bunkry w Lamkach http://www.panoramio.com/photo/22013923(kierunek Ostrów WLKP)

Na południu Krotoszyna znajdują też podobno pozostałości kurchanów -> http://www.panoramio.com/photo/64431471
Sam tam nie byłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie