Skocz do zawartości

4 kompania 35pp


darek033

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie kolegów..Pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie.Mojego dziadka zmobilizowano 26 kwietnia 38roku.Przydział 4 kom.35pp .Czy koledzy posiadają może zdjęcia lub skany tej że kompanii ale z 1938/39 roku .Czy wiadomo jak przebiegał szlak bojowy tej że kompanii???Czy jej elementy dotarły do Bydgoszczy???Pytam ponieważ dziadka wzięto do niewoli 10 września według książeczki wojskowej a według czerwonego krzyża 30września.Proszę o jakąkolwiek pomoc .W szlaku bojowym 35pp niewiele się dowiedziałem .Pozdrawiam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam....mój wuj też walczył w 4 kompani 35 pp.Poległ 4 września w okolicach miejscowości Żur koło Świecia.Wiem tyle,że przebiegając przez szose został trafiony w pierś i nogę.Tam został pochowany.Zlokalizowałem kilka lat temu to miejsce przy pomocy mieszkanki z tamtej okolicy,która pamięta te dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 35pp walczył 1 września w moich stronach, głównie na odcinku Pamiętowo-Drożdzienica-Ciechocin. Mam trochę informacji o 2,3 i 9 kompani. O 4 niestety nie.
W czerwcu była ekshumacja 14 żołnierzy niemieckich poległych w 39 roku, zginęli na pewno za sprawą 35pp ;)
http://tygodnik.pl/a/przenosza-zmarlych-na-cmentarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Brat mojego dziadka został zmobilizowany do 35pp w lipicu/sierpniu 1939 roku. Był w zwiadzie konnym (niestety nie wiem w jakiej kompanii).
Do niewoli dostał się 19 września w Chełmnie lub Chełmży (w podaniu wpisana jest jedna miejscowość w życiorysie druga).
Informacje uzyskałem z UdsKiOR.
Z tego co pamiętam w CAW zachowała się tylko jedna teczka rozkazów 35pp.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj mat mój dziadek przeżył wojnę.Niestety nie jestem w stanie ustalić szlaku bojowego 4 kompanii nie wiem czy po przebiciu się na przedmoście bydgoskie 4kompania przestała istnieć.A jeżeli istniała to 10 września gdzie była??Milo by było również zobaczyć zdjęcie całej kompanii.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 kompania była w 2 baonie i tu trzeba szukać informacji, nie wędrowała" sobie sama, chyba że jakimś cudem oderwała się od jednostki nadrzędnej.

Nie dysponuję na tę chwilę materiałami o działaniach Armii Pomorze", ale polecam zerknąć do dzieła płk. Porwita na początek i tam szukać szlaku bojowego 2 batalionu/35pp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poszukać książki Izdebskiego o 9 DP. Chyba bardziej dokładnych informacji raczej nie znajdziesz. Ewentualnie jeszcze wspomnienia Maliszewskiego (dowódcy 35 pp).
II/35 pp
1.09. bronił podejść do miejscowości Żalno po czym wycofywał się na Bysław. 2.09. z rejonu Bysławek brał udział w uderzeniu 35 pp na Klonowo. Potem to już kocioł w Borach Tucholskich. Być może znalazł się wśród szczęśliwców, którym udało się wydostać z okrążenia i przedostać się do Warszawy lub Modlina - stąd tak późna data dostania się do niewoli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie