Skocz do zawartości

Poszukuję historii budynku - powiat lubliniecki


madzinii

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam, wiele lat mieszkam w miejscowości Dzielna gmina Ciasna (pow. lubliniecki). Znajduje się tu budynek, który od dawna nazywany jest zolem". Kilka lat temu dotarłam do wzmianki z niemieckiej gazety, później postaram się zamieścić wycinek, w której były mieszkaniec pokrótce opowiada o budynku.
Może ktoś w Was ma jakieś informacje? Byłabym bardzo wdzięczna.
Moje zdolności poszukiwawcze nie są zbyt bogate, nie wiem też od czego zacząć, dlatego proszę o Waszą pomoc.
Napisano

To jak nazywany jest budynek kojarzy mi się z słowem z języka Niemieckiego Zoll oznaczającym cło. Być może był tam urząd celny z niemieckiego Zollamt.

Może chodzi o budynek z zdjęcia?, zapożyczone z Allegro

pozdro!

Napisano
Witam, dzieki za zainteresowanie, jutro dodam wycinek, o ktorym wsponialam. To co koledzy dodali to zoll w Lublincu, ja mieszkam w Dzielnej.
Napisano
Po Powstaniach Śląskich przez terytorium gminy Ciasna) przebiegała granica państwowa między Niemcami i Polską, ostatecznie wytyczona w czerwcu 1923 roku."
http://ciasna.pl/cms/3034/historia
Może to pozostałość po budynku celnym jak pisze Gniewkos.
Napisano

Oświadczenie rządowe z dnia 23 maja 1922r.
Granica pomiędzy Niemcami i Polską w części Górnego Śląska, opisanej w art: 88 Traktatu Wersalskiego określa się w sposób następujący...

Napisano

Dodaję artykuł, dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Budynek, o który pytam to ten w prawym dolnym rogu widokówki Pozdrowienia z Gajdów" . Wcześniej część Dzielnej nazywała się Gajdy - Grenzingen.
Artykuł opisuje opowiadanie o chłopaku który wybrał się do pobliskiego Dobrodzienia załatwić sprawy urzędow.

Napisano
Do czego służył budynek celny? Coś w rodzaju dzisiejszych urzędów celnych? Nie zachowały się w naszym budynku żadne dokumenty, jedyne co, to wózek inwalidzki z okresu przedwojennego. Bardzo ciekawi mnie kto w tym budynku pracował, czy też mieszkał, ale nie mam żadnych informacji.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie