Jump to content

Głowa orła


Recommended Posts

Witam Was
Wstyd się przyznać, ale nie wiem czy na pewno był to polski orzeł. Poza tym bardzo chciałabym wiedzieć z jakiego okresu i do czego mógł być przytwierdzony. Szerokość korony to 40mm. Za wszelkie informacje będę ogromnie wdzięczna.

Link to comment
Share on other sites

a nawet august III
bo chyba od jego czasów zaczęto przyczepiać orły polskie do mundurów."

Ja wyczytałem , że od czasów Augusta II (jeżeli mówimy o nakryciach głowy). Podobno były w regimencie gwardii pieszej koronnej, na grenadierskich czapkach. Były to blachy na których znajdował się orzeł wraz z Pogonią oraz herbem Wettynów. Taką informację znalazłem w naki Wojska Polskiego" Bohdana Królikowskiego, Rzeszów 1988, s.8.

Najwcześniejsze orły polskie miały głowę w lewo. Chyba nie będzie to polski orzeł."

orzeł ma głowę w lewo. Przeglądałem książki z orłami polskimi, oraz o Umundurowaniu wojskowym i nie spotkałem się z tego typu orłami. Orły za czasów SAPa mają głowę skierowaną w prawą stronę (orzeł kolegi patrzy w lewo, zwróćcie uwagę na mocowanie), dodatkowo szyja orła jest silnie zgięta (powyższy orzeł miał prawdopodobnie prostą szyję, przynajmniej ten nie mógł mieć tak silnie zgiętej). Niby to wyklucza, że orzeł nie powinien być z tych czasów, ale ten eksponat posiada cechy związane z tym okresem. Chodzi tutaj o formę, stylistykę oraz pewien detal- ażurowa korona, która jest charakterystyczna w orłach z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dlatego nie wykluczam tego okresu.
Link to comment
Share on other sites

Pięknie wszystkim dziękuję. Znalazłam w internecie wizerunek orła z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego i wyszło mi, że mój patrzy w tę samą stronę. Póki co staram się znaleźć resztę. Pozdrawiam serdecznie
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information