Skocz do zawartości

RIESE - od Sokolca po Ślęże


saimonrec

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie gniewam się Piotrze tylko śmiesznie to brzmiało :)

PS. Znalazłeś dokument który by potwierdził budowę Włodarza pod konkretny cel produkcyjny czy tylko dedukujesz?
Sam lubisz tezy poparte dowodami/dokumentami to może podzielisz się rewelacjami z amatorem?

Stwierdzenie:
W 1943 r. w masywie Włodarza zaczęto budowę podziemnego obiektu wzorowanego na podziemnej fabryce-montowni Me-262 Schwalbe" o kryptonimie Lachs" koło miejscowości Kahla (Turyngia).
jak dla mnie mało precyzyjne: co to znaczy wzorowano się???
Zamierzano produkować to samo czy tylko formą architektoniczną przypominał Lachs? Jak tak to na czym była wzorowana taka choćby Osówka lub inne kompleksy Riese?

Pzdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę tylko o Włodarzu, a nie o Osówce, czy innych kompleksach.
W mojej ocenie z dostępnych materiałów i relacji świadków m.in. z procesu Kruppa dostatecznie jasno wynika, że obiekt na Włodarzu miał być identyczną fabryką-montownią Me-262. Podobieństw jest jednak dużo więcej, choćby tylko budowlanych, ale forum to nie jest najlepsze miejsce do takich rozważań.
Jestem przekonany, że pewne materiały wypłyną w stosownym czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie czego twierdzisz, że w masywie Włodarza rozpoczęto prace już w 1943r. Udało się Tobie dotrzeć do stosownych dokumentów czy opierasz się na zeznanich świadków. Jeśli znasz oba kryptonimy to podaj proszę oba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo dokumenty potwierdzające fakt rozpoczęcia prac w masywie Włodarza w 1943r nie są mi, ani powszechnie znane (oprócz relacji świadków które zawsze staram się weryfikować innymi źródłami). Stąd moje pytanie czy udało się Tobie dotrzeć do dokumentów potwierdzających rozpoczęcie prac w masywie Włodarza już w 1943r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty szukasz informacji w aktach procesowych Kruppa, a ja nie. Szanując Twoją pracę i wiedzę wystarczy mi Twoja odpowiedź na moje pytanie. Czy udało się Tobie znaleźć dokument potwierdzający rozpoczęcie prac w masywie Włodarza już w 1943r?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko co rozumiesz przez dokument? Dla mnie to dość szerokie pojęcie. Dokumentem są również zeznania świadków złożone przed organami państwowymi i międzynarodowymi, akta firm, czy wręcz koncernów, oraz akta instytucji państwowych.
W sprawie prac nad obiektami w Górach Sowich takich materiałów jest naprawdę bardzo dużo. Tu nie ma co znajdować. Te materiały są, leżą w archiwach, a coraz częściej są wprost osiągalne w internecie. Nikt ich nie ukrywa.
Są to dokumenty m.in. z procesu przed Międzynarodowym Trybunałem Wojennym w Norymberdze - sprawy przeciwko Kruppowi i Milchowi, w tym również zeznania Xavera Dorsch'a (w sprawie Milcha). Są akta byłej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce (ob. IPN-KŚZpNP), służb specjalnych różnych krajów, wojsk, firm, etc.
Są wreszcie akta dotyczące porozumień niemiecko-włoskich dotyczące współpracy gospodarczo-militarnej, w tym ściągnięcia na teren Rzeszy - także Dolnego Śląska, m.in. w Góry Sowie - robotników (wykwalifikowanej kadry - m.in. górników) do prac nad różnymi projektami. Jednym z nich miała być podziemna montownia samolotów.
Jest dokument mówiący o rozpoczęciu jesienią 1943 r. prac w Sowich nad obiektem podziemnym, gdzie mowa jest o IG Schlesien. To są prace prowadzone przez Śląską Wspólnotę Przemysłową. Tu nie ma żadnej sensacji.
Przypomnę, że Włochy kupowały od Rzeszy nie tylko uzbrojenie, ale również licencje (np. transportery SdKfz po modyfikacjach produkowane jako Breda).
Z uwagi na słabość włoskiego lotnictwa zabiegi strony włoskiej o dostęp do nowych technologii lotniczych zupełnie nie dziwią. Skierowanie ludzi na Dolny Śląsk położony poza zasięgiem alianckiego lotnictwa i tam produkowanie samolotów na potrzeby nie tylko Rzeszy, ale i jej sojusznika, to całkiem logiczne rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thantos.. nie czepiaj się zdań Riese-od sokolca po ślęże. Impretuj to sobie jak chcesz osobiście patrząc na fakty to są tunele i zeznania świadków uważam iż Riese osobiście dlatego jest powiazane z Ślęża. Lub no może wybacz mi tytuł tematu Na Ślęży Niemcy coś krecili w tych latach co i w riese. Dlatego też widzę powiazanie.
Wiecie, dziękuje za aktywność na forum cięszę sie bardzo. Ale jeszcze bardziej byłbym wesoły gdyby Ktos dał namiar czy może ciekawą osobę polecił która to by dała informacje na temat Sobonia ? Jugowic ? Ślęży? Tu trzeba działać póki jeszcze jest możliwość kopać,przedostawać się dalej nie po to aby może znajdować skarby bo one są już w wiekszości powyworzone ale aby iść dalej:] Przejścia wejścia zasypane rozwalone, obiekty miejsca powiązane,pałace z riese wszystko to. Więc Thantos skoro jestes biegły w dokumentach faktach itp sprawach to może masz jakieś informacje na temat Nieznanych podziemi sowich,? soboń,Jugowice? są też wiem inne ale od tych może zacząć. Pozdrawiam, proszę o wyrozumiałość w błedach drobnych ii udzielanie cennych informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale jeszcze bardziej byłbym wesoły gdyby Ktos dał namiar czy może ciekawą osobę polecił która to by dała informacje na temat Sobonia ? Jugowic ? Ślęży?
Tu trzeba działać póki jeszcze jest możliwość kopać,przedostawać się dalej nie po to aby może znajdować skarby bo one są już w wiekszości powyworzone ale aby iść dalej:] ...
zacznij np. od SGP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SGP? onii ? wybacz no ale to smiech na sali co robią. Jakby mi dali 25klocków które oni przeznaczyli na wiercenia Oczywistych podziemi to ja bym zapłacił za miesiąc paru chłopom i obudował soboń na bezpiecznie i kopał w srodku sztolni aa nie to co oni robią. Śmiech.!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Podobno jakieś sztolnie namierzono w trakcie badań geofizycznych w latach 80. ubiegłego wieku prowadzonych w dziale Jawornickim oraz w masywie Włodarza od strony Głuszycy. Ciekawe, czy ktoś dotarł do wyników tych badań?
Są też 4 nieznane sztolnie zaznaczone na rysunku Dalmusa dla PPT. Ktoś to już sprawdził?
Na razie warto się skupić na badaniach archiwalnych oraz na geofizycznych. Rycie zostawmy na sam koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie