Skocz do zawartości

Nazewnictwo na rosyjskich mapach operacyjnych.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.Interesuje mnie w szczególności rosyjskie nazewnictwo wszelkiego rodzaju gór oraz wzgórz na ich mapach. Obecnie, tak jak i wcześniej, wszelkie podwyższenia terenu nanoszono na mapy w trakcie działań wojennych jako np. wzgórze 59,3 lub 58,6 itp, zamiast Góra Piaskowa czy Góra Mała itd. Nazewnictwo te jest uproszczone i odnosi się do wysokości danego wzniesienia. Analizując wspomnienia i opracowania dot. działań na danym terenie wymienia się np., że w okolicy miejscowości X, wzdłuż stoku wzgórza 58,7 przebiegała druga linia obrony. Patrząc na obecne mapy tego terenu, za groma nie ma tam wzniesienia o podanej wysokości. Jest natomiast kilka wzgórz o wysokości zbliżonej do jej dwukrotności. I tutaj jest moje pytanie. Czy Rosjanie nanosząc dane terenowe na mapy, nazywali dane wzgórze dzieląc jego wysokość na pół? Czyli rzeczywiste wzgórze o wysokości 148 m.n.p.m na rosyjskich mapach z okresu I wojny mogło figurować jako wzgórze 74?
Wszelkie sugestie mile widziane...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niezgodność wynika z jednostek pomiaru. Może po prostu Rosjanie liczyli wysokości we wiorstach, a Ty masz mapę w metrach ? Ogólnie, jak wiesz zawsze najlepiej jest porównywać raporty z mapą z której korzystali ówcześni sztabowcy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznik jest ok. 2.14. Na mapach z 1914 wzgórza są w wiorstach i pasuje to do wysokości w m.npm. po pomnożeniu przez 2.14. Wynik może wyjść oczywiście nieco inny niż aktualna wysokość wzgórza, bo te się zmieniają o 1-2 metry w zależności od wieku mapy.
Ale wzg. 148 m.npm to raczej nie będzie 74 z rosyjskiej mapy, za duży błąd.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiorsty w calu - odległości
wysokości w sążniach

1 cal rosyjski = 2,54 cm (dokładniej 2,53995 cm)
1 stopa = 12 cali = 30,48 cm
1 krok = 28 cali = 71,12 cm
1 sążeń = 3 kroki = 7 stóp = 84 cale = 2,1336 m
1 wiorsta = 500 sążni = 42000 cali = 1,06678 km
1 mila = 8 wiorst = 8,53431 km

----------------------

79,9 2,1336 170,47464
76,9 2,1336 164,07384
170,6 2,1336 79,95875516
164 2,1336 76,86539183
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeprowadzeniu kilkunastu porównań wychodzi mi, że na mapach wysokość liczono jednak w sążniach czyli 2,134 m. Istnieje jednak(nie zawsze)nieznaczna różnica błędu około 1-2 metra tak jak zauważył beaviso. I tak z rosyjskiego meldunku wzgórze 68,3 sążnia na dzisiejszej mapie oznaczone wysokością 145,5 metra. Prawie idealnie...
Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie