Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

gudek82

Archeologia - dla amatora

Recommended Posts

Witam
Od lat interesuje się historią, exploracją, itd. Od pewnego czasu zauważam, że moje amatorskie zainteresowania ukierunkowują się w stronę archeologii, w epoki kamienia, brązu, żelaza. Czy szanowni koledzy, i koleżanki znają jakieś książki, strony internetowe, publikacje, które wprowadzą mnie w świat archeologii. Strasznie intrygują mnie np. fotki w sieci ceramiki, narzędzi krzemiennych, ozdób z brązu itd. Na obecną chwilę wiedza którą chciałbym zdobyć, miałaby być czysto amatorska, chodź nie wykluczam zrobienia dodatkowego fakultetu właśnie z archeo. Czy możliwa jest jakaś konfrontacja z archeologami bezpośrednio przy badaniach najlepiej w mazowieckim, może jakaś współpraca, pomoc. Samo podpatrzenie pracy archeo w jakimś tam stopniu zaspokoiłoby moją ciekawość.
Pzdr. gudek82

Share this post


Link to post
Share on other sites
w mazowieckim masz jedyną w polsce opcję studiów zaocznych na UW.
O pomocy przy wykopaliskach zapomnij- od tego są ludzie z licencjatem archeo w charakterze ''robotnika wykwalifikowanego''.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Celtowie /Od epoki brązu do New Age" John Haywood
Prahistoria ziem polskich, t. IV. Od środkowej epoki brązu do środkowego okresu lateńskiego" Opracowanie Pod red. J. Dąbrowskiego, Z. Rajewskiego
Pradzieje ziem polskich, t. I-1: Epoka kamienia, t. I-2: Epoka brązu i początki epoki żelaza [2 vol.]" Opracowanie
Red. J. Kmieciński
Od neolityzacji do początków epoki brązu" Czebreszuk Janusz
Zabytki epoki brązu. Narzędzia, broń, ozdoby i skarby z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza – katalog zbiorów"
Maria Zielińska
Istnieje możliwość udziału w badaniach archeologicznych w
charakterze wolontariusza - dowiedz się w najbliższym muzeum
archeologicznym. Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polecam zajrzeć do bibliotek w Poznaniu np. Instytutu Prahistorii UAM, mają tam masę książek, nawet dość dużo ze średniowiecza i trochę z nowożytności (wybiórczo), czytelnia ma również duży księgozbiór. Można pójść do biblioteki PTPN oraz do Biblioteki Raczyńskich, ew. Kórnickiej, z tego co pamiętam mają tam masę książek z tego tematu, bo sam dużo z tego korzystam. Generalnie każda biblioteka, przy każdym wydziale historycznym, będzie wyposażona w książki do prahistorii, od podręczników po książki monograficzne. Na początek polecam J.K.Kozłowski, J. Kaczanowski - Wielka historia Polski - Najdawniejsze dzieje ziem Polski. (Jest na Chomiku. Podręcznik na I roku historii, wystarczająca pozycja na wstęp do tego tematu. Jak co, to pytaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information