Skocz do zawartości

Książka o działaniach wojennych w lubuskiem


ktos451

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuję wszelkich pozycji na temat walk w woj. Lubuskiem - interesują mnie najbardziej wspomnienia żołnierzy (obu stron) ale i suchą" historią nie pogardzę.

A jeśli ktoś by miał na sprzedaż książki aktualnie nie do kupienia to proszę o kontakt na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bestsellerze" w M-czu kupisz Widziałem Gomorę w Rokitnie" Andrzeja Chmielewskiego.Autor zamieścił w książce spisane przez siebie wspomnienia mieszkańców obecnych powiatów międzyrzeckiego i międzychodzkiego, dotyczące dramatycznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1945 r., kiedy dawną granicę polsko-niemiecką przekroczyły nacierające na Berlin oddziały radzieckie.
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Niedługo będzie wydana druga część z seri GERMANIA.
1. Widziałem Gomorę w Rokitnie".Ciekawe info.już przeczytałem.
2.1945 Policko-krwawa pułapka".Książka opisuje walki na pszczewskim odcinku Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania
(Tirschtiegel Riegel).Gdy żołnierze niemieccy wraz z ludnością cywilną chcieli czmychnąć z Pszczewa w głąb niemiec ruscy dopadli ich w Policku.
Co się dalej działo nie trudno się domyślić.
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam !
rozumiem , że kolegów interesują okolice Międzyrzecza .

Moje propozycje ogólne :
1. Działania wojenne na środkowym nadodrzu w 1945 roku , red A. Toczewski , materiały z sesji naukowej , Zielona Góra 1989 r , LTN
2.A. Toczewski , Bitwa o Odrę w 1945 r. , Muzeum Ziemii Lubuskiej , Zielona Góra 2010 r .

Obydwie trudne do czytania , ale pomocne .
pozdrawiam
Dawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przeczytałem książkę lub raczej książeczkę widziałem gomorę w rokitnie" troczę zaszokował mnie jej rozmiar myśałemże to będzie conajmniej 100 stron a tu ok. 40 :(

trochę mnie zaskoczyły a nowo" opisy wkroczenia ruskich - wszycy wiedzieli co oni robili ale jakoś dobiero teraz patrząc na wiszący mundur miałem chwilę zastanowienia nad tym kogo rekonstuję.

Ogólnie warto przeczyać - ale nie wiem jak odbierać m.in. te karabiny na sznurkach jakoś zawsze mi to zajeżdżało lekką propagandą, wiele się już o tym mówiło na forum. Co o tym powiecie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Nie smuć się, książka autora 'widziałem gomorę w...' o policku zostanie wydana na początku nowego roku. Na forum gazety lubuskiej ktoś wysłał zdjęcie, które niby przedstawia gruz jaki został ze schronu amunicyjnego. Sam kilka razy się tam kręciłem jednak bez większych sukcesów. ryzyko się tam kręcić. nie wiem czy wiesz ale w czasie budowy gazociągu natknięto się tam na mnóstwo panzershreków a z tym żartów nie ma. Nadal nie zostały odnalezione też mogiły poległych żołnierzy niemieckich.... to też teren parku krajobrazowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadna propaganda :) jeśli jesteś z m-cza to wiesz, że maruderzy spalili pół miasta. w przełamaniu Cigacic brał udział karny oddział, którego ruscy pilnowali bardziej niż Niemców... próbowali sforsować odrę na wyrwanych drzwiach z domów. Też blisko masz miejscowość o nazwie podła góra" o tym więcej nie trzeba mówić. sorry za offtop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czekam na książkę o Policku, temat tym mi bliższy, że od pewnej pani mieszkającej przy samym moście dostałem bagnecik (znalazła przy jakiś robotach w ogródku) i zaproszenie do przeszukania okolicy (jak tylko załatwię wykrywkę już tam lecę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pozycji to znajomy znajomego, i tak się kiedyś złożyło, że jechaliśmy razem do Gorzowa na derby - po drodze czytałem jakąś książkę o epoce napoleońskiej - i zaczął się temat Napoleona, i dopiero jak wróciliśmy zaskoczyłem że to on jest autorem gomory w Rokitnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie jeśli będziesz kopał na posesji :) ludzie zaraz po przybyciu na 'ziemie odzyskane' wyrzucali wszystko co niemieckie z domów. Aktualnie pogoda nie pozwoli już w tym roku na poszukiwania :C wysyłam zdjęcie niektórych tegorocznych fantów z tych okolic. Bagnet został znaleziony w zupełnie innym miejscu. Jeden zamek niekompletny :C nic nie czyszczone :P Kawał lufy od mg34 da radę po elektrolizie odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto element nosidła na miny przeciwpancerne ktoś wykopał i zostawił luzem. Przy drodze są miejsca w których wysadzano zbędną amunicje niemiecką wskazuje na to bardzo duża ilość odłamków czyt. złom. Na wierzchu również leżała 'rura' od panzerfausta bardzo pogięta z oderwanym celownikiem i spustem. Przypominam, że pomiędzy pszczewem a polickiem mogą znajdować się mogiły i proszę o rozsądek. Boje się, że wydanie publikacji autora 'gomory' ściągnie niezbyt kulturalnych poszukiwaczy i narobią samych szkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie