Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DOMILUD PL

97PP z 38DPrez. - wrzesień 39 - historia walk dziadka

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą do kolegów dobrze zorientowanych w historii walk polskich jednostek w kampanii wrześniowej.

Mój dziadek Jan Ludowski, podoficer rachunkowy 2 Kompanii 18 Batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza Rokitno" (Wołyńskie) w trakcie mobilizacji został wcielony do formowanego właśnie na bazie KOP Rokitno 97 Pułku Piechoty 38 Rezerwowej Dywizji Piechoty przeznaczonej dla Armii Karpaty".
Dywizja walczy w rejonie Przemyśla i z tego co pisze dziadek ok. 16 września po 3 dniach walki, do której doszło praktycznie natychmiast po wyładowaniu oddziału w rejonie koncentracji (Dobromil), przestaje istnieć. Niemcy wszystkich jeńców grupują nad Sanem w celu przeprawy na zachodnią strone, skąd dziadek ucieka i wspólnie z kolegą po dwóch tygodniach wraca do Rokitna, miejsca swojego zamieszkania. Stamtąd trafia na Sybir - ale to już inna historia.
Z tego co dziadek napisał w swoim pamiętniku, który pisał nawiasem mówiąc mając 87lat !!! , jest sporo nieścisłości dot. walk jego jednostki w okresie września 1939r.
W sieci n/t walk 97PP jest niewiele.

Być może któryś z kolegów posiada bliższe, konkretne informacje dotyczące zarówno walk 97PP jak i całej Dywizji jak również okoliczności poddania, owej przeprawy przez San (ponoć cała dywizja na dwóch łodziach rybackich) oraz inne ciekawe szczegóły.

Na forum jest wątek o KOP, jednak tam na ten temat nie mówi się nic. A o KOP Rokitno poza kilkoma zdjęciami również niewiele. Bedę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zasadniczo jest tylko jedna praca zwarta poświęcona walkom oddziałom zmobilizowanym przez KOP jest to praca Jerzego Prochwicza, Formacje Korpusu Ochrony Pogranicza w 1939 roku. Praca pewnie nie jest wyczerpuje tematu ale jest wg mnie dobrze napisana. Jeżeli chcesz to mogę w domu ją przejrzeć i wynotować informacje dot. interesującej cię jednostki. Proszę jednak o kontakt na emaila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie