Skocz do zawartości

Znawcy tematu HJ na Dolnym Śląsku


dawidlubsko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów i Koleżanki !
Poszukuje osób , które posiadają wiedzę na temat Hitler Jugend na Dolnym Śląsku . Czy wiecie coś na temat wizyty misji wojskowej armii Cesarstwa Japońskiego w obozach szkoleniowych HJ na Dolnym Śląsku ? Np w okolicach Głogowa ? Czas wizyty zima przełom 43/44 lub 44/45 ? Czy ktoś posiada fotografie z takiej wizyty ?
pozdrawiam
Dawid Michał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid, ja jestem z Głogowa i z racji zainteresowań zajmuję się także tematem HJ w mojej okolicy, zwłaszcza w okresie II wojny światowej. Na jakiej podstawie przypuszczasz, że takowa wizyta w ogóle miała miejsce?

Przemysław Lewicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Przemku !
Ponieważ pewna osoba pokazała mi fotografie . Niestety nie pozwolono mi zrobić ksero ani skanu . Jest to prawdopodobnie większa seria . Ja widziałem 3 fotki , z wyraźnie widoczną delegacją Japońskich oficerów i Niemców .Trudno opisać w sposób zwięzły fotografie , ważne szczegóły to: na pierwszym wychodząca z obozu grupa oficerow japońskich i niemieckich , w tle stojący rząd marynarzy , ( białe mundury i czapki marynarskie ), baraki obozu oraz dwa maszty ze swastykami , na drugim oficer niemiecki niosący panzerfausta , na trzecim grupa - Niemcy , 2 Japończyków oglądają panzerfausta, atmosfera dość luźna . Sceneria zimowa , śnieg i grube , długie płaszcze . Zdjęcia nie były opisane w języku niemieckim , napis polski Oboz w Sławie .
Moje pytanie skonstruowałem tak , ponieważ być może owa delegacja odwiedziła inne obozy HJ na dolnym Śląsku . Wątpie by przyjechali tylko do sławy , gdzie był obóz szkoleniowy HJ żeglarsko-morski . Domyślam się , że delegacja taka mogła odwiedzić oboz szkolący kierowców , oraz piechotę... Ale to tylko mój domysł . i to tyle co wiem , więcej jest tego czego nie wiem :)
pozdrawiam
Dawid
PS Przemek niech Cię nie zwiedzie nick , ja jestem ze Sławy od urodzenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm..., na pewno potwierdzę istnienie obozu HJ-Marine nad Jeziorem Sławskim podczas II wojny światowej, ale bardziej w Lubiatowie niż w samej Sławie:) Jest jedno zdjęcie z uczestnikami któregoś kursu, na odwrocie stosowny podpis oraz nazwiska poszczególnych HJ-ów...

Jeżeli chodzi o Japończyków, to także nie jest aż takie nieprawdopodobne jak by się mogło wydawać. Wojskowa delegacja japońska przebywała z wizytą w Głogowie w 1936 roku i wiem to na 1000%, bo mam zdjęcie, które całkowicie potwierdza ten fakt. Czy w późniejszych latach odbywały się podobne spotkania? Trudno powiedzieć...

Z powodu sytuacji na froncie wykluczam raczej przełom 1944/1945. Bardziej stawiałbym na rok wcześniej, panzerfausty pojawiły się w szerszym użyciu latem 1943 roku, więc nawet by pasowało...

LEWY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak widzisz jest to bardzo ciekawy temat ....

Z mojej skromnej wiedzy wynika , że właśnie Sława ,bo obóz RAD został przemianowany na oboz HJ , podobno dowodem tego jest wyciągarka do łodzi , na terenie LKŻ ,obok Kapitanatu ( LOK ) . Ale znam bardzo dobrze miejsce gdzie obóż RAD był i na rzut oka nie pasuje mi do tych ze zdjęć z Japończykami ( biorąc poprawkę na różnice czasu , zabudowy itd.).

Jakie źródło popiera Lubiatów ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A LKŻ to Lubiatów czy Sława:)? Zapytałbym brata, mieszka w Lubogoszczy, ale w tej chwili jest za granicą na nartach, więc nie będę się wygłupiał:)

Na temat LKŻ, kapitanatu, wyciągarki i oczywiście miniaturowych łodzi podwodnych było trochę artykułów w lokalnej prasie sławskiej jakiś długi już czas temu. Wcześniej też było nieco publikacji. Najwcześniejsza pochodzi z 195... któregoś roku, nie pamiętam dokładnie w tej chwili...

Kwestię Lubiatowa porusza kilka relacji miejscowych, ale to bardziej wspomnienia na podstawie wspomnień innych, niż autopsja...

Przemysław Lewicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli LKŻ to jednak Sława i to jeszcze w pobliżu sławetnych galer";) czytałem też jednak, że obóz znajdował się w pobliżu byłego schroniska młodzieżowego, na drodze pomiędzy Sławą, a Lubiatowem...

Przemysław Lewicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno ukazała się książka Tajemnice III Rzeszy, HJ na Śląsku, tutaj recenzja książki: http://www.militis.pl/recenzje-i-multimedia/s-wrzesinski-tajemnice-iii-rzeszy-hitlerjugend-na-olasku

Może kogoś publikacja zainteresuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
Witam serdecznie, Przypadkiem natknąłem się na ten link czytając informacje o PODGAJACH, może mógłbym pomoc w kwestii RADU w okolicach sławy. A wiec dziadek mi kiedyś opowiadał ze rozbierał po wojnie jakieś baraki za Radzyniem w okolicy ośrodka viktoria, babcia miała kumpele co szyła mundury chyba dla marynarki woj na galerach koło plazy w sławie, była wtedy mieszkanka sławy ale się do tego zbytnio nie przyznawała. Nawet znam jej imię , niestety już nie żyje( koleżanka babci oczywiście ). Nie jestem pewien czy RADU nie było jeszcze w okolicy starego starcza. Pozdrawiam cię Przemku z Głogowa. Miło mi ze są tez ludzie ze sławy dla których historia tego miasta jest ważna. Z okolic sławy jest jeszcze kilka ciekawych historii. Np. To, ze w sławie na złomie w latach 50 tych leżało sobie skrzydło od samolotu, ciekawe z jakiego i skąd było. W okolicach w 42r miało miejsce tylko jedna kat lotnicza niedaleko łupice spadł jakiś samolot transportowy niemiecki oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie