Skocz do zawartości

guzik - Franciszek Walezjusz


booros

Rekomendowane odpowiedzi

udalo mi sie znalezc guzik identyczny jak na zdjeciu:

http://www.leboncoin.fr/collection/240511669.htm

(juz troche pozno na oryginalne zdjecie)

Jest to rzekomo b. rzadku guzik z czasow gdy krolem Francji byl Franciszek Walezjusz.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_I_Walezjusz



Na guziku widac napisy:
francisg.d.c.francor.rex"

idac za tlumaczeniem na guziku widnieje salamandra pod korona.


srednica mojego guzika 21mm

Prosze czy moze ktos potwierdzic lub powiedziec cos wiecej na ten temat, - gdyz troche nie chce mi sie wierzyc, ze guzik jest tak stary.


pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna sabaudzka (1536 - 1538)[edytuj]

z wikipedii...

Wojna sabaudzka (1536 - 1538)
W 1535 r. zmarł bezpotomnie książę Mediolanu Franciszek II Sforza; księstwo Mediolanu zostało wówczas zajęte przez Karola V. Sprowokowało to Franciszka I do rozpoczęcia kolejnej wojny z Karolem V; na początku 1536 r. uderzył na sprzymierzone z Karolem, oddzielające Francję od Włoch księstwo Sabaudii (obejmujące dzisiejszą Sabaudię i Piemont) i zajął większą jego część (z wyjątkiem kraju Vaud, zajętego przez Szwajcarów, i kilku sabaudzkich twierdz nadmorskich i na pograniczu z księstwem Mediolanu). W odpowiedzi Karol V latem 1536 r., omijając francuskie garnizony w Sabaudii, dokonał inwazji na Prowansję. Francuzi tym razem unikali bitwy z wojskami cesarskimi, za to spustoszyli i pozbawili żywności Prowansję, uniemożliwiając armii cesarskiej utrzymanie się tam i zmuszając ją do wycofania się do Włoch. (...)



to by sie zgadzalo bo zostal znaleziony na terenie Sabaudii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten guzik na 100000% nie został wykonany w XVI w.
Mało tego - prawie pewne, iż jest XX-wieczny, i dość współczesny..
Niestety po takiej fotce nie jestem w stanie stwierdzić więcej..

W XX w. zaczyna się moda na wykonywanie różnorakich guzików na wzór monet i pieczęci, najczęściej spotykane to np. odwzorowania monet austriackich.

pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie