Skocz do zawartości

Odnaleziono pierwszego


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

Hobbita"! Zapomniana animacja z 1967 roku


Odkryto dawno zapomnianą (i zaginioną), 12-minutową animację Hobbita" J.R.R. Tolkiena z 1967 roku, która miała posłużyć jako podstawa filmu fabularnego. Jego realizację porzucono po kolejnym wydaniu i wielkim sukcesie książkowego Władcy Pierścieni".
Film wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza Gene Deitch, który pracował jako animator przy kreskówce Tom i Jerry". Projekt plastyczny stworzył czeski ilustrator Adolf Born, nic więc dziwnego, że większości z nas skojarzy się z czechosłowackimi kreskówkami z czasów PRL-u.
12-minutowa całość została rozpisana na plansze, narysowana, zrealizowana i zmontowana w niecały miesiąc!

Jak to się stało, że film przeleżał w szufladzie" przez 45 lat? Pomysłodawcą projektu był producent William L. Snyder, który namówił swojego współpracownika - Gene Deitcha, do ekranizacji nieznanej jeszcze wówczas opowieści dla dzieci The Hobbit" J.R.R. Tolkiena.

Deitch z zapałem zabrał się do pisania scenariusza, traktując z dużą dozą dowolności tolkienowską historię. Wprowadzał nowe postaci i imiona, dopisał nawet kilka nowych wątków. - Gdy kończyłem pracę, ukazała się pierwsza edycja Władcy Pierścieni" - wspomina Deitch. - Zrozumiałem wtedy, że Hobbit" to część większej, jeszcze wspanialszej całości i zmieniłem scenariusz tak, by umożliwić powstawanie kolejnych, powiązanych ze sobą ekranizacji.

Snyderowi nie udało się jednak zdobyć funduszy na realizację filmu i na jakiś czas projekt porzucił. Wkrótce jednak ponownie zwrócił się do współpracownika i zlecił mu napisanie krótszej, kilkunastominutowej wersji filmu.

Okazało się, że sprytny producent chciał skorzystać na osiągającej właśnie pierwszą kulminację fali popularności Tolkiena. By zarobić na zakupionych wcześniej prawach do ekranizacji Hobbita" wystarczyło, by nakręcił kolorową wersję filmową" (full-color motion picture version" jak głosi kontrakt). W umowie nie było ani słowa o długości, ani formie filmu...

Kilka miesięcy później Snyder sprzedał swoje prawa do Hobbita" za zawrotną w latach 60. sumę 100 tysięcy dolarów.


http://youtu.be/UBnVL1Y2src



http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114438,10939009,Odnaleziono_pierwszego__Hobbita___Zapomniana_animacja.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie