Skocz do zawartości
  • 0

Pas wz.52, 53, czy jeszcze inny?


kurkow

Pytanie

Wespół z kolegą Huk100 stanęliśmy niedawno przed dylematem: jak nazwać pas (chociaż dyskusja dotyczyła akurat klamry) ze zdjęcia? Konkretnie chodzi o to w którym roku powstał wzór tego wynalazku?

Ma ktoś może dostęp do fachowej literatury na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

No i wychodzi na to, że Łukasz był w błędzie.Przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych w czasie pokoju" z roku 1952 wprowadziły także ubiór galowy dla generałów i oficerów.

Trochę rozszerze temat:

Pas galowy oficerów lotnictwa był taki sam jak pas, który przedstawił kurkow na fotkach wyżej a różnił się jedynie kolorem pasków na brzegu pasa.Lotnictwo - paski niebieskie.

Tylko pas galowy typu marynarskiego z rukami miał służyć oficerom MW do noszenia kordzika.
Sposób noszenia na rukach kordzika oficerskiego, przy mundurach wyjściowym letnim i zimowym oraz służbowym - w określonych przypadkach ustalał rozkaz ogłoszony z końcem 1952 roku.(Dz.Rozk.MON Nr35 poz.176 z 22 grudnia 1952)
W połowie 1954 roku minister obrony narodowej wydał rozkaz w sprawie munduru galowego admirałów i oficerów zawodowych MW(Rozkaz MON nr 34 z 15 lipca 1954 roku)"

Rozkaz z 1954 roku nie był pierwszym traktującym o umundurowaniu galowym MW.Pierwszy jest z 1952 roku a ten z 1954 dopełniał i zmieniał niektóre zagadnienia ubioru galowego(tak wywnioskowałem) ale klamra MW jest już opisana w Dz.rozkazów z 1952.

Tak więc myślę, że klamra marynarki i klamra z wątku to wz 52.Jak coś to pytajcie mam trochę literatury.

Posiłkowałem się jedną z publikacji Pana Leszka Zachuty.Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja chyba też popełniłem błąd.Nigdy wcześniej nie zaczepiałem tego tematu więc pomyłki mogą się trafiać.Rozkazy z 1952 roku faktycznie mówiły i o pasie MW i o klamrze do niego ale nie wprowadzały go jako nowego wzoru bo one już istniały wcześniej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Józefa Wąsiewskiego jest to klamra wz 47 - pierwsza powojenna klamra MW.Pas do niej ,wspominany w przepisach z 1952 r, tkany z czarnego materiału także już istniał - wprowadzony 1 marca 1949 roku.

Klamra - wz 47
Pas czarny - wz 49

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest już zmieniony wzór albo w 1952 roku albo w 1954.Kiedy?, tego niestety nie wiem.Nie da się ukryć, że jest wzorowana na klamrze wojsk lądowych wz 52(zdjęcie kurkowa) tak więc można ją chyba uznać za wz 52 nawet gdyby była wprowadzona rozkazem z 1954 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wychodzi.Liczyłem na konstruktywną dyskusje, że np poprzecie moje słowa lub dacie argumenty, które nie pozostawią na mnie suchej nitki.Tak czy siak uznałbym klamry o tym charakterystycznym zdobieniu za wz 52 bez względu na to, w którym roku wprowadzone bo tak mówiły przepisy dotyczące klamer z orłem.

Należy zajrzeć w przepisy i rozwiać wszelkie wątpliwości a z tego co zauważyłem jakiś czas temu Przepisy ubiorcze..."z 1952 poszły za jedyne 70 pln - żałuje, że nie wziąłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie