Skocz do zawartości

Swiety Wojciech,medal


gero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,wiem ze to medal wybity z okazji dziewiecsetnej rocznicy (1897) meczenskiej smierci Sw. Wojciecha ale jesli to mozliwe to chcialbym uzyskac wiecej informacji na ten temat,gdzie zostal wybity?Jaki to metal bo tu pewnosci nie mam i moze jeszcze czy to cos popularnego?
Z gory dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie został wybity ten medalik:)Być może na terenie Galicji,w zaborze rosyjskim po powstaniu styczniowym zabronione zostało bicie medalików(sprowadzano je wtedy z Francji-stąd częste trafienia medalików francuskich).Jak widać nie jest to produkt jakiegoś małego warsztaciku na potrzeby pielgrzymów,więcej byłoby wiadomo gdyby medalik był sygnowany(najczęściej inicjałami producenta)
Na pewno nie częste trafienie,ja dotychczas się nie spotkałem ze św.Wojciechem:)
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LH, mozesz cos wiecej na temat tego zakazu?

Widywałem polskojęzyczne medaliki z rosyjską próbą 84 , np. pamiątki z Częstochowy.. Na pewno wybite po 1863/4 r.

Chodziło Ci może o same patriotyki czy ogólnie o medaliki?

pozdro.
Total.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat:
Może, ale nie koniecznie. Po Powstaniu Styczniowym w Zaborze Rosyjskim zakazano bić medaliki , dlatego dużo sprowadzano z Francji" autor Szara Sowa z Poszukiwanieskarbów,temat główny-pierwszy przyklejony w dziale Dewocjonalia i biżuteria",cytat ze strony 4.
Do czytania wymagane jest zalogowanie się:)

osobiście również mam medalik polskojęzyczny z próbą 84,czy jest popowstaniowy tego nie wiem,u Rewolińskiego go nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szara Sowa napisała piękną książkę o medalikach.
Niestety,aby taką książkę wydać,trzeba znaleźć wydawcę,a to w obecnych czasach komercji i zysku dla wydawnictwa jest problemem.
Nie czarujmy się,taka pozycja musi być wydana na konkretnym papierze,fotografie itp.A ilu będzie chciało nabyć taka pozycję?Nie będzie tania.
Dlatego wszyscy nastawieni na zysk,traktują to jako pozycję niszową,która jest nieopłacalna:(
Szara polska rzeczywistość.
Pzdr.Jura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jura,kończę właśnie prace nad czymś podobnym.Ponieważ ciężko byłoby ogarnąć cały temat,u mnie ma to formę zawartą w roboczym na razie tytule medaliki z ziemi lubelskiej" i opiera się nie tyle o formę katalogową,co także,ale przede wszystkim reporterską.
Kwestie wydawnicze jeszcze przede mna,ale myślę że poradzę sobie:)
Pozdr Latający
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie