Jump to content
  • 0

Słynne zdjęcie z Getta


morro1980

Question

25 answers to this question

Recommended Posts

Wróćmy jednak do osób, nie podpisanych.
Tandem, nierozłączny w getcie Blösche, Klaustermayer, Rührenschopf. Może to faktycznie ten ostatni. Chodzi mi o gościa w skórzanym płaszczu. Znalazłem gdzieś opis, że Rührenschopf był rudy. To mogło by pasować do jego wyglądu.
Link to comment
Share on other sites

Jest tylko jedno ale. Na zdjęciu są Klaustermayer i Blösche . Robią za tzw. obstawę. Pozostałe osoby, a przynajmniej jedna z nich, ta stojąca za Stroopem nie jest wyższej szarży. Wiadomo że wraz ze Stroopem najczęściej byli Brandt i Konrad. Dlatego mój typ, acz niepotwierdzony, jest taki a nie inny.
Link to comment
Share on other sites

Witam.

Bardzo możliwe, że ci sami żołnierze znaleźli się na innych fotografiach. Ja opieram się na podstawie uzbrojenia. To oczywiście bardzo niedokładne - ale akurat oni byli uzbrojeni bardzo specyficznie - ten na zdjęciu niżej MP 41, a ten na kolejnej fotografii - Suomi M/31.

Fotografie pochodzą ze strony http://www.powstanie-warszawskie-1944.pl

Pozdrawiam, K.

Link to comment
Share on other sites

Prócz Stroopa najbardziej znany z tej fotki jest SS-Rottenführer Josef Blösche, którego właśnie na podstawie min. tego zdjęcia zidentyfikowano i aresztowano w 1967. W 69' został powieszony.
Ciekawe zadanie postawiłeś przed forumowiczami morro ! Zobaczymy czy coś się uda ustalić ?

Link to comment
Share on other sites

To może pasować.

Im SD-Büro im Ghetto gab Brandt jedem von uns eine kleine Schachtel mit Pistolenmunition.
Neben mir waren Rührenschopf, Klaustermeyer und andere Gestapo-Mitglieder, an deren Namen ich mich heute nicht mehr erinnern kann."

Wolno tłumacząc:

W getcie, biurze SD, w gabinecie Brandta dostaliśmy od niego po magazynku/pudełku naboi pistoletowych. Obok mnie byli Rührenschopf, Klaustermeyer, oraz inni członkowie Gestapo, których nazwisk nie pamiętam."

A co z Brandtem??

Ze strony http://www.deathcamps.org

Pozdrawiam, K.
Link to comment
Share on other sites

Jest tak jak piszesz. Został zastrzelony przez kata z pistoletu z tłumikiem. Dotychczas wiedziałem że w NRD wykonywano wyroki przez rozstrzelanie, jednak sposób wykonania jest zaskakujący, dlatego użyłem terminu zastrzelony". Trudno nazwać taką egzekucję rozstrzelaniem.
Link to comment
Share on other sites

Całkiem możliwe że z lewej strony stoi Konrad (SiPO), a za Stroopem jest Brandt. Czyli na fotce mogą być patrząc od lewej: Konrad, Stroop, Brandt, Klaustermeyer i Blösche. Jedno jest pewne wilka trójka w osobach Stroopa, Konrada i Brandta ponad wszelką wątpliwość uczestniczyła w wydarzeniach w Gettcie, to czy wszyscy pozują na tym zdjęciu nikt do tej pory nie potwierdził, ale też nie wykluczył.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information