Skocz do zawartości

Betonowa podstawa


thomasde

Rekomendowane odpowiedzi

Ta podstawa może być rzeczywiście od flaka, bo mi jeden znajomy coś kiedyś wspominał o stanowiskach w tym lesie.
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=47005#52999
A ten schron to raczej niemiecki. Niestety nie mam więcej fotek. Tylko taki rzut z pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To standardowy fundament pod armatę 7,5 cm Flak 97(f) czyli adaptację do celów przeciwlotniczych zdobycznych francuskich armat polowych Schneider 75 mm Mle 1897. Broń raczej prymitywna, stosowana w pierwszych latach wojny do ochrony obiektowej zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. Na przełomie 1943/44 większość baterii wyposażonych w te armaty przezbrojono w ‘krajowe’ Flaki 8,8 cm lub inne zdobyczne, ale nowocześniejsze uzbrojenie.
Te fundamenty, popularnie nazywane w środowisku ‘kwietnikami’ występują w bardzo wielu miejscach. Sporo z nich odwiedziłem i zinwentaryzowałem ale te są mi obce. Możesz podać dokładniejszą lokalizację ? Jeżeli obawiasz się konkurencji to pisz na priva.

pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się dokładniej podstawie i okazuje się jednak, że jest mi znana ;)
Bateria, a właściwie jej załoga, miała dużo szczęścia. Została przeniesiona do innej miejscowości, a nieco później na puste stanowiska i pobliską wieś spadł grad bomb. Pole zaorano ale leje zachowały się w lesie, który przypomina księżycowy krajobraz. No ale to inna historia.

pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziw się że piszczy 'ogniem ciągłym'. Na stanowiska baterii spadło kilkadziesiąt bomb. Niebieskie kropy na zdjęciu to miejsca w których wcześniej stały armaty, reszta to leje po bombach. Las nie ruszany praktycznie od wojny więc zalegają w nim makabryczne ilości odłamków.
Zauważyłeś, że są tylko trzy podstawy, jedna na polu, dwie w lesie. Wynika z tego, że czwarta otrzymała najprawdopodobniej bezpośrednie trafienie i po prostu 'wyparowała'.
Za żadne pieniądze nie chciałbym tam być podczas tego nalotu.

Okopy to już raczej fortyfikacje polowe z 1945 r. Na zdjęciu wykonanym w grudniu 1944 r. ich nie widać.

pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Alkali,

Ale na ten schron się nie natknęliśmy. :(
Poza tym wszystko się zgadza... no może prawie wszystko. Bo jeżeli założymy, że na kwietnikach" stały te śmieszne francuskie pukawki to wciąż do odnalezienia w tej miejscowości pozostaje Schwere Heimatflakbatterie VIII/212 wyposażona już w zupełnie nieśmieszne działa 8,8 cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie