Jump to content

Betonowa podstawa


Recommended Posts

Ta podstawa może być rzeczywiście od flaka, bo mi jeden znajomy coś kiedyś wspominał o stanowiskach w tym lesie.
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=47005#52999
A ten schron to raczej niemiecki. Niestety nie mam więcej fotek. Tylko taki rzut z pamięci.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

To standardowy fundament pod armatę 7,5 cm Flak 97(f) czyli adaptację do celów przeciwlotniczych zdobycznych francuskich armat polowych Schneider 75 mm Mle 1897. Broń raczej prymitywna, stosowana w pierwszych latach wojny do ochrony obiektowej zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. Na przełomie 1943/44 większość baterii wyposażonych w te armaty przezbrojono w ‘krajowe’ Flaki 8,8 cm lub inne zdobyczne, ale nowocześniejsze uzbrojenie.
Te fundamenty, popularnie nazywane w środowisku ‘kwietnikami’ występują w bardzo wielu miejscach. Sporo z nich odwiedziłem i zinwentaryzowałem ale te są mi obce. Możesz podać dokładniejszą lokalizację ? Jeżeli obawiasz się konkurencji to pisz na priva.

pzdr.
Alkali

Link to comment
Share on other sites

Przyjrzałem się dokładniej podstawie i okazuje się jednak, że jest mi znana ;)
Bateria, a właściwie jej załoga, miała dużo szczęścia. Została przeniesiona do innej miejscowości, a nieco później na puste stanowiska i pobliską wieś spadł grad bomb. Pole zaorano ale leje zachowały się w lesie, który przypomina księżycowy krajobraz. No ale to inna historia.

pzdr.
Alkali

Link to comment
Share on other sites

Nie dziw się że piszczy 'ogniem ciągłym'. Na stanowiska baterii spadło kilkadziesiąt bomb. Niebieskie kropy na zdjęciu to miejsca w których wcześniej stały armaty, reszta to leje po bombach. Las nie ruszany praktycznie od wojny więc zalegają w nim makabryczne ilości odłamków.
Zauważyłeś, że są tylko trzy podstawy, jedna na polu, dwie w lesie. Wynika z tego, że czwarta otrzymała najprawdopodobniej bezpośrednie trafienie i po prostu 'wyparowała'.
Za żadne pieniądze nie chciałbym tam być podczas tego nalotu.

Okopy to już raczej fortyfikacje polowe z 1945 r. Na zdjęciu wykonanym w grudniu 1944 r. ich nie widać.

pzdr.
Alkali

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Alkali,

Ale na ten schron się nie natknęliśmy. :(
Poza tym wszystko się zgadza... no może prawie wszystko. Bo jeżeli założymy, że na kwietnikach" stały te śmieszne francuskie pukawki to wciąż do odnalezienia w tej miejscowości pozostaje Schwere Heimatflakbatterie VIII/212 wyposażona już w zupełnie nieśmieszne działa 8,8 cm
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information