Skocz do zawartości

Polowy montaż V-2?


jacek1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
No to przedział czasowy się zgadza, mozliwe, że nagrywano więcej niż jeden dzień, lub równocześnie w kilklu bateriach. Chyba nie widziałem zapisu żeby jedna bateria odpaliła dziennie więcej niż trzy rakiety w Bliźnie, ale nie jestem pewny bo nie mam papierów pod ręką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak teraz patrzę i wygląda, że w dniach 17-20 czerwiec było niezwykła ożywienie, jeśli chodzi o liczbę startów. tak mi wygląda, że pobito dzienny i tygodniowy rekord. Ciekawe czy to tylko zbieg okoliczności, czy związane to jest w jakiś sposób z wizytą filmowców, lub innych gości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie temat poligonów rakietowych na terenie polski badałem dość dawno, a w samej Bliźnie byłem zaledwie raz i to bez aparatu i prawdę mówiąc zbyt krótko aby zobaczyć wszystko, gdyż mieszkam bliżej raczej Sarnak niż Blizny, więc siłą rzeczy odwiedzałem raczej miejsca upadków rakiet. Na początku chciałbym, poruszyć sprawę maskowania obiektów w formie domów i zabudowań gospodarskich, o czym pisał Kucek, taka wersja maskowania ważnych obiektów militarnych była dość często używana przez Niemców, czego dowodem mogą być obiekty w Jeleniu ( załączone zdjęcie gdzie do dziś zachowały się resztki zadaszenia na wzór domu mieszkalnego), więc nie możemy wykluczyć, że i takie maskowanie używano w Bliźnie. Następna sprawa to kilku operatorów filmowych, niemcy uwielbiali fotografować wszystko, więc i to mnie nie dziwi. Czy były to zdjęcia dla Hitlera tego nie wiem, ale sam fakt, iż występują na nim żołnierze bez bluz nie może tego wykluczać, gdyż często na niemieckich kronikach filmowych, pokazywani byli żołnierze nieregulaminowo ubrani, ważne było tylko to by się uśmiechali. Faktami jest na pewno to, że Blizna była poligonem nie tylko szkolnym, ale i również doświadczalnym, oraz to, że Niemcy strzelali rakietami typu V-1 i V-2, czego dowody znaleziono w rejonie Sarnak, ale i również Bielska Podlaskiego, czyli prowadzono tam prace nad zwiększeniem zasięgu lub, co najmniej testowano rakiety o zwiększonym zasięgu. Jak wspomniałem interesowałem się tym tematem i dalej interesuje więc dla zainteresowanych i tych co mieszkają w pobliżu podam, że Blizna i Heidekraut to nie jedyne poligony bo również istniał poligon w rejonie Mechowa Góra czyli około 80 km od Blizny, (skąd planowano wystrzelić rakiety na Ukrainę przypuszczalnie celem miał być Kijów) niestety jak dotąd jeszcze tam nie byłem lecz z moich ustaleń wynika że znajdują się tam półokrągłe stanowiska zbudowane w stoku góry, wykonane z żelbetonu, o średnicy 15 m u podstawy. Jeżeli ktoś posiada dokładniejsze informacje na ten temat proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi
Jacku, czy pisałeś na O" numer pocisku widoczny na filmie szkoleniowym? Jesli tak, chyba to przeoczyłem.

Ot, ciekawostka, numeracja rozkładanej rakiety jest niestandardowa: kadłub 17762 (o ile dobrze pamiętam) - mały numer widać przy łaczeniu sekcji kadłuba z ogonem. Ogon (skorupa)w miejscu, gdzie powinien być taki sam numer ma wymalowane od szablonu oznaczenie prototypu V156.

17762 była strzelana 22 maja, prawie miesiąc przed wizytą Frentza w HL.

Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V-1 na wózku, przyspawanym do konstrukcji metalowej. Na pocieszenie jakieś 100 metrów dalej ulali filary pod rampę startową v-1. Mozliwe, że w tym roku ustawią orginalną rampę, którą kupili w Nowej Zelandii, a teraz ją remontują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle zostało z płyty startowej Prufestandu VII. Wał ziemny jest kompletny, ale korytarz, który biegł wewnątrz jest zawalony. również zasypany jest bunkier w wale, z którego obserwowano starty. Jeżeli ktoś się wybiera do Pene, to musi wcześniej starać się w dyrekcji o specjalne pozwolenie na wejście, bo teren prufestandu i ośrodka badawczego jest wyłączony z ruchu turystycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to środek prufestandu,ten hydrant widać na zdjęciach ze startów. Nieco z tyłu widać kamień stojący w miejscu odpaleń V-2 w wypisaną datą pierwszego startu. podobno odbywają się tam co roku imprezy dla badaczy v-2 z całego świata. Co ciekawe stanowisko startowe nie jest betonowe, ale wyłożone granitowym brukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do obczaskanych w literaturze, w jakich kierunkach jeszcze Niemcy wystrzeliwali rakiety z Blizny prócz Sarnak i z jaką częstotliwością wiadomo mi o Kozienicach, Busku, Tomaszowie Mazowieckim i Rejowcu, ale nigdzie nie znalazłem ile rakiet w tych rejonach spadło. Chodzi mi o ustalenie czy rakiety tam spadły przypadkowo z powodów swej nie doskonałości i nie dopracowania czy też kierunek i cel był zamierzony. Tak na marginesie mówi się, że Niemcy wystrzeliwali rakiety z Blizny w kierunku Sarnak, a tak naprawdę na Sarnaki spadła zaledwie jedna rakieta, która eksplodowała w powietrzu, moim zdaniem Niemcy mieli dokładnie obrany jeden cel i na pewno nim nie były Sarnaki choćby, dlatego że właśnie tam były rozmieszczone punkty obserwacyjne do obserwacji gdzie spadają rakiety, ale z powodu błędów technicznych i nie dopracowania rakiety miały taki rozrzut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeśli chodzi o Bliznę, to pewna jest strzelnica w okolicach Sarnak. Planowany był drugi cel na zachód od Warszawy, ale nie jest pewne czy strzelano w tym kierunku, czy to tylko były plany. Wszystkie upadki w różnych miejscach Polski należy traktowac jako miejsca przypadkowe. Co się tyczy Heidekraut to ten poligon miał swoja strzelnicę w centralnej Polsce, ale o tym to już chyba kiedyś było pisane, ktos nawet pisał o znaleziskach w tamtych okolicach.
Co sie tyczy Rejowca, to nie jestem pewny, ale to chyba miejsce strzelań V-1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Bylismy na lotnisku to chyba jest dawne Peene west. Jest tam wystawa sprzętu latającego i chyba coś w budynku, ale tam nie wchodziłem. Na pasach startowych podobno odbywają się wyścigi ścigantów.Natomiast nie byłem wcale w Zempin, w ogóle wycieczka do Peene na jeden dzień to jest za mało. Żeby obejść wszystko i oglądnąć dokładnie okolicę to trzeba wybrać się na weekend.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Szanowny panie Jacku myślę,że grono zainteresowanych tematem poligonu Blizna ciekawe jest na jakim etapie realizacji jest temat renonstrukcji rakiety V 2 ,jeżeli ma pan wiedze w tym i innych tematach z tego zakresu prosze o komentarz.pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Gmina jest na etapie uzgadniania projektu ścieżki historycznej w Bliźnie. Faktycznie rakieta w skali 1:1 ma stanąć w centrum Blizny, są prowadzone rozmowy z wykonawcami. Na razie jednak nie jestem w stanie podać nawet przybliżonego terminu otwarcia . Jeżeli będzie kasa, to może nawet coś powstanie w tym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
witam1 tak jak wcześniej w tym wątku pisał kolega ZUBIKED specem od V-2 na Podlasiu jest Sławomir Kordaczuk który napisał książkę '' Cegiełki Historii Polski'' są to krótkie wspomnienia mieszkańców Podlasia o całym okresie okupacji, jednak przeważają opisy upadków v-2 co, gdzie ,kiedy? itp. książka warta polecenia nie tylko osobom interesującym się v-2 ponieważ daje także obraz żołnierzy września 39r. pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeżeli wierzyć w to co napisano tutaj:
http://www.borne.friko.pl/historia.html
są raczej małe szanse ku temu - do I.1945 byli tam przetrzymywani jeńcy wojenni, a w II.1945 teren był już w łapskach sowietów.
Jeśli chodzi o tłumaczenie to ciężko nie znając kontekstu, niemieckie słowotwórstwo jest czasami karkołomne - podaj może całe zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie