Skocz do zawartości

3. Dwyizja Pancerna


aleksander.pe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Szukam książek dotyczących szlaku bojowego brandenburskiej 3. Dywizji Pancernej. Opracowuje bowiem biogram pułkownika Ernsta Wellmanna, który służył w tej jednostce.
Wiem, że została wydana po niemiecku książka Gunthera Richtera Geschichte der 3. Panzer-Division Berlin-Brandenburg 1935 - 1945. Jest to niestety bialy kuruk (a raczej czarny wnioskujac po kolorze okladki :)) i praktycznie nie do dostania (jesli pojawia sie na ebayu to cena jest zaporowa).
Jezeli ktos ma te książke i będzie na tyle uprzejmy, że chciałby podzielić się wiedzą w niej zawartą to będę baaardzo wdzięczny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz poważnie nie musisz sięgać wcale do tej niemieckiej książki.
Wszystkie materiały operacyjne Niemców są w USA.
Zacznij od Jentza Panzer Truppen czI i II a potem poszukaj dostępu do innych materiałów/internet/
Szwabskie knigi to propaganda sukcesu oni piszą z pamięci.

Archiwa są w USA jako zdobycz wojenna.
Jeśli interesuje cię od 43 rto polecam Ci ,,Fire Brigades,,
The Panzer Divisions 1943-45 tam jest 24 strony o tej jednostce/zero wody, same konkrety/to szukaj pod wyd Fedorowicza z Kanady.
Tego gościa znajdziesz bez problemu w publikacjach poświęconych nosicielom krzyży żelaznych./na necie też wpisuj imie i nazwisko jednostkę i znajdziesz-szczególnie na forach.
W ciągu minuty ja znalazłem to z Odkrywcy
Tego jest tak dużo że znajdziesz bez problemu.
Oczywiście nie po Polsku tylko po angielsku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek1962
Szwabskie knigi to propaganda sukcesu oni piszą z pamięci." - rozumiem, że wszystkie je przeczytałeś, a szczególnie dobrze znasz tytuł którego poszukuje aleksander.pe... Proszę daruj sobie takie generalizacje.

@aleksander.pe
To jest iały kruk", bo obwolutę ma białą;) Aż tak ciężka do dostania nie jest (w minutę znalazłem 6 egzemplarzy), ale ceny - owszem nie są niskie (80-135 EUR).

Ja jej nie posiadam, więc nie jestem w stanie pomóc.

Pozdr.,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki
tylko ta propaganda sukcesu" zawsze jest najciekawsza :) Nawet Carell, a moze nawet zwlacza on, nie uniknal koloryzacji i niemal entuzjastycznego tonu w pisaniu o operacji Barbarossa. Najgorsze jest to, ze pisze duzo o 3. dywizj pancernej kompletnie nie podajac zrodel :) Ot, taka kreatywna beletrystyka.
ale za amerykanskie archiwki dzieki, warto tam poszukac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie