Skocz do zawartości

Jak rozróżnić trojaka Gdańskiego


waaldeek31

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, raczej bez szans na takiego, w katalogu Kamiński -Żukowski R5, ale moim skromnym zdaniem rzadkość zaniżona. Te trojaczki zdaje się były ładnie posrebrzone, popatrz przez lupę, czasem coś odpada, jakaś rysa, widać miedź.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilkanaście trojaków gdańskich, wszystkie ze srebra, na tą liczbę chyba jeden był falsem, widziałem także falsa u kolegi. Chyba coś Ci się pomyliło, o jakim katalogu mówisz? Moneta z 1758 występuje także w czystym srebrze nr. 407a w Corpus Nummorum Gedanensis, oprócz zwykłej ze stopu srebra nr. 407, o jakiej więc miedzi mówimy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jest ze stopu zawierającego srebro:
http://www.fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1758PL00400&page=Coin_Details&details_menu=no

Ten jest z czystego srebra
http://www.fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1758PL00500&page=Coin_Details&details_menu=no
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego Denar. Moneta, której fotkę wkleiłeś jest se stopu zawierającego srebro. w kółeczku zaznaczyłem krokiewkę, która nie występuje w czystosrebrnej monecie. Odległość zaznaczona jako wys" jest w czystosrebrnej większa. Cyfra 5 w dacie jest inna. Tyle moich spostrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katalog wymieniłem powyżej. Też mnie to dziwi. Sprawdziłem w Mennica Gdańska" Gumowskiego, powinny mieć próbę 5 łutową, ale w roczniku 1758 było spore zamieszanie (początkowo miano wybić 900 tys. szt, skończyło się na 2,7 mln.), więc raczej 4-o łutową, jak wcześniejsze emisje. Stąd moje przypuszczenie o srebrzeniu (według mnie niektóre czasem wyglądają na srebrzone, ale może to być wynikiem bielenia monety i późniejszego wytarcia).

Ale nie zmienia to faktu, że trojaki w czystym srebrze były obione dla amatorów i zbieraczy ówczesnych"-Gumowski, j.w. Jest to (w czystym srebrze) bardzo rzadka w handlu moneta, nie była zdaje się w WCN (rocznik 1758). I były bite tymi samymi stemplami co pozostałe, różnice, jakie widzę (w innych rocznikach), to minimalnie większa średnica (staranniej wycięte?) i lepiej widoczna obwódka perełkowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziano- srebrny, chyba bez krokiewki"?

http://www.wcn.pl/archive/39_0458?search_in=name&search_what=trojak+gda%C5%84sk+august+1755

Według mnie pewniejsze jest po prostu odróżnienie słabego srebra od czystego, bez wnikania w różnice stempli. Na zdjęciu trudniejsze, w naturze widać różnicę (kolor, patyna, waga,rudzenie"). W ostateczności dobry jubiler niech popatrzy.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z mojego zdjęcia wyszedł z ziemi w stanie menniczym, chociaż tego nie widać, na zdjęciu ze wzgl. na jakość, nigdy nie był nawet czyszczony, stąd myślałem, że jest to czyste srebro. Inne znajdowane zawsze wymagały mniejszej lub większej pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam kolegów do dalszego tematu na forum Gdański trojaczek",tam umieściłem fotki tej nieszczęsnej monetki.Dodam że została wygrzebana na Kurpiach co samo w sobie jest zdumiewające,skąd w naszym regionie trojak gdański.Znajdujemy Księstwo,Królestwo bardzo dużo zaboru rosyjskiego ale Gdańsk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsyłam kolegów do dalszego tematu na forum Gdański trojaczek",tam umieściłem fotki tej nieszczęsnej monetki.Dodam że została wygrzebana na Kurpiach co samo w sobie jest zdumiewające,skąd w naszym regionie trojak gdański.Znajdujemy Księstwo,Królestwo bardzo dużo zaboru rosyjskiego ale Gdańsk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie