Skocz do zawartości

Jak rozróżnić trojaka Gdańskiego


waaldeek31

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam, raczej bez szans na takiego, w katalogu Kamiński -Żukowski R5, ale moim skromnym zdaniem rzadkość zaniżona. Te trojaczki zdaje się były ładnie posrebrzone, popatrz przez lupę, czasem coś odpada, jakaś rysa, widać miedź.
Pozdrawiam
Napisano

sigis3 albo moneta jest oryginalna i ze srebra, albo jest falsem i jest posrebrzana.
slawgo co powiesz o tej? Moneta posiada lustro mennicze, niewidoczne na zdjęciach.

Napisano
To dlaczego w w/w katalogu jako materiał podana jest Cu?

Różnice w kroju jednej cyfry czy położeniu drugiej mogą być, jak mi się wydaje, w przypadku monety z połowy XVIII w, zawodne.
Napisano
Miałem kilkanaście trojaków gdańskich, wszystkie ze srebra, na tą liczbę chyba jeden był falsem, widziałem także falsa u kolegi. Chyba coś Ci się pomyliło, o jakim katalogu mówisz? Moneta z 1758 występuje także w czystym srebrze nr. 407a w Corpus Nummorum Gedanensis, oprócz zwykłej ze stopu srebra nr. 407, o jakiej więc miedzi mówimy?
Napisano
Ten jest ze stopu zawierającego srebro:
http://www.fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1758PL00400&page=Coin_Details&details_menu=no

Ten jest z czystego srebra
http://www.fortresscatalogue.com/index2.php?cat=1758PL00500&page=Coin_Details&details_menu=no
Napisano

Drogi kolego Denar. Moneta, której fotkę wkleiłeś jest se stopu zawierającego srebro. w kółeczku zaznaczyłem krokiewkę, która nie występuje w czystosrebrnej monecie. Odległość zaznaczona jako wys" jest w czystosrebrnej większa. Cyfra 5 w dacie jest inna. Tyle moich spostrzeżeń.

Napisano
Krokiewka pod górną częścią trójki jest najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem odróżniającym te dwie monety. W czystosrebrnej jej niema.
Napisano
Katalog wymieniłem powyżej. Też mnie to dziwi. Sprawdziłem w Mennica Gdańska" Gumowskiego, powinny mieć próbę 5 łutową, ale w roczniku 1758 było spore zamieszanie (początkowo miano wybić 900 tys. szt, skończyło się na 2,7 mln.), więc raczej 4-o łutową, jak wcześniejsze emisje. Stąd moje przypuszczenie o srebrzeniu (według mnie niektóre czasem wyglądają na srebrzone, ale może to być wynikiem bielenia monety i późniejszego wytarcia).

Ale nie zmienia to faktu, że trojaki w czystym srebrze były obione dla amatorów i zbieraczy ówczesnych"-Gumowski, j.w. Jest to (w czystym srebrze) bardzo rzadka w handlu moneta, nie była zdaje się w WCN (rocznik 1758). I były bite tymi samymi stemplami co pozostałe, różnice, jakie widzę (w innych rocznikach), to minimalnie większa średnica (staranniej wycięte?) i lepiej widoczna obwódka perełkowa.
Napisano
Miedziano- srebrny, chyba bez krokiewki"?

http://www.wcn.pl/archive/39_0458?search_in=name&search_what=trojak+gda%C5%84sk+august+1755

Według mnie pewniejsze jest po prostu odróżnienie słabego srebra od czystego, bez wnikania w różnice stempli. Na zdjęciu trudniejsze, w naturze widać różnicę (kolor, patyna, waga,rudzenie"). W ostateczności dobry jubiler niech popatrzy.
Pozdrawiam
Napisano
Ten z mojego zdjęcia wyszedł z ziemi w stanie menniczym, chociaż tego nie widać, na zdjęciu ze wzgl. na jakość, nigdy nie był nawet czyszczony, stąd myślałem, że jest to czyste srebro. Inne znajdowane zawsze wymagały mniejszej lub większej pracy.
Napisano
Odsyłam kolegów do dalszego tematu na forum Gdański trojaczek",tam umieściłem fotki tej nieszczęsnej monetki.Dodam że została wygrzebana na Kurpiach co samo w sobie jest zdumiewające,skąd w naszym regionie trojak gdański.Znajdujemy Księstwo,Królestwo bardzo dużo zaboru rosyjskiego ale Gdańsk.
Napisano
Odsyłam kolegów do dalszego tematu na forum Gdański trojaczek",tam umieściłem fotki tej nieszczęsnej monetki.Dodam że została wygrzebana na Kurpiach co samo w sobie jest zdumiewające,skąd w naszym regionie trojak gdański.Znajdujemy Księstwo,Królestwo bardzo dużo zaboru rosyjskiego ale Gdańsk.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie