Skocz do zawartości

Zabytki w zabytkach


Penetrator

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby tak skończyć z tą martyrologia lat 90-tych to proponuje teoretyczne rozważania dotyczące lat 2011-2016 :)

Przyjmijmy sobie że w moim mieście X" stoi sobie porzucony hitlerowski bunkier. Wraz z grupą zapaleńców (przy akceptacji miejscowych władz) postanawiamy się nim zająć.

Dostajemy dzierżawę na 5 lat. Wykonujemy pełną dokumentacje fotograficzną zastanego stanu i zabieramy się za usuwanie śmieci i innych zbędnych pozostałości z lat 1945-2011.

Jest już porządek,więc zaczynamy się rozglądać za wyposażeniem. W okolicy pełno jest bunkrów o różnym stopniu zachowania, więc coś się tam znajdzie.

Udajemy się do WKZ po zgodę na pozyskanie tych elementów i oczywiście takową zgodę dostajemy.

Z tym pismem udajemy się do właścicieli tereny na którym te obiekty się znajdują: Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe, AMiRR oraz Lasy Państwowe. Wszędzie zgoda :).

Demontujemy, naprawiamy, odnawiamy itp.

Rok 2016 -> nowa władza -> koniec dzierżawy...

I tu pytanie: czyje jest pozyskane przez nas wyposażenie: nasze czy właściciela na którego terenie był obiekt?

Dostaliśmy wprawdzie zgodę na demontaż, ale nie mamy praw własności....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie powinny być zwrócone właścicielom obiektu z którego zostały pozyskane.

Ale jeśli do rekonstrukcji danego elementu użyliśmy detalu wykonanego przez znajomego np. tokarza i dane elementy połączone jest w sposób trwały, a próba rozdzielenia tych elementów może doprowadzić do ich zniszczenia, to co wtedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaką macie umowę , czy bez umownie pozyskaliście te elementy.

W umowie bunkra warto by zawrzec minimum taki zapis choc nie każdy się na to zgodzi: Jeśli Dzierżawca ulepszył rzecz wydzierżawioną Wydzierżawiający w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego".
A najlepiej że płaci zawsze za ulepszenia, jest to też pewien argument by nie rozwiązywac umowy bo trzeba zapłacic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobożne życzenie, Szwed, spróbuj negocjowac warunki dzierżawy np. z Lasami. Odpowiedź jest jedna: jak panu nie odpowiadają warunki dzierżawy, to przecież nie musi pan podpisywać umowy. I zaraz uwaga: obiekt musi pan zdać w stanie niepogorszonym, a Lasy nie będą pokrywać żadnych kosztów poniesionych przez dzierżawcę na zabezpieczenie obiektów i przeprowadzone inwestycje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Wątek się ciekawie zaczął,postaram się poprosić o komentarz znajomego który pracuje w urzędzie KZ. Mnie ciekawi taka sytuacja. Wydzierżawiasz schron który oficjalnie zabytkiem ie jest,przez kilka lat wkładasz w niego masę pracy i eksponatów zakupionych przez giełdy: Ebay,Allegro itp. Później przychodzi konserwator i chcę obiekt wpisać do rejestru zabytków. Moje pytanie brzmi-sam obiekt bez wyposażenia czy także z wyposażeniem i replikami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie