Skocz do zawartości

Tanina i paraloid - pytania i wątpliwości


max.p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czytałem na forum o tej metodzie , ale mam kilka pytań co do niej. Nie chodzi tu bynajmniej o metodę przygotowania lecz o efekty jakie ona daje. W tym linku są pokazane efekty http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=668122#1168984 , ale tyko na wyczyszczonym w elektrolizie przedmiocie. Z opisów tej metody wywnioskowałem, że tanina ma tworzyć z rdzą powłokę anty korozyjną a paraloid odcinającą od świata". Z teksu wynika że tanina daje efekt zaczernienia ,za fioletowienia przedmiotu (podobny efekt do oksydy - podobno). W tamtym wątku pojawił się także ten linkhttp://studia.wszop.edu.pl/obrazki/cms/5285.zalaczniki.pdf
który przedstawia m.i. efekty tej metody .A moje pytania są takie:
1 Jaki efekt da ta metoda na fantach posiadających nieco farby bądź oksydy (widocznej oczywiście),ale też mających rdze i goły metal ? Zaczerni wszystko czy też wyjdzie taki efekt jak na przedmiotach z auschwitz ?
2 Czy po elektrolizie reszteczki rdzy mogą zostać gdy chcemy użyć tej metody (np. trudno dostępne miejsca) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na farbę nie stosowałem bo to bez sensu. Ciężko Ci będzie pogodzić farbę, rdzę i oksydę chcąc zachować to wszystko. Na oksydzie jak jest intensywnie czarna to zbytnio nie będzie widać no może trochę załapie inny odcień. Co do tych trudno dostępnych miejsc to ja tak właśnie robię że po dokładnym umyciu, odtłuszczeniu, wysuszeniu daję tam taninę a jeżeli jest to naprawdę trudny teren do wjechania pędzlem po prostu wlewam tam roztwór, potrząsam fantem żeby się rozlało po wszystkich ściankach, wylewam nadmiar, czekam 12 godzin aż wyschnie i traktuję to jeszcze olejem maszynowym.

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do trudno dostępnych zakamarków do czyszczenia,w linku z hałerem węgierskim przewinęła się lotka od polskiego stokesa,czyściłem ją mechanicznie-fosol i druciak,potem tanina i b44,między lotkami musiało coś zostać-pod powłoką widać rudą wysypkę(na foto)nic się nie sypie co prawda,ale nieestetycznie to wygląda
Hełm na szczęście nietykalny dla rdzy,był oczyszczony w pełni przed położeniem taniny i b44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie